»» پایگاه خبری و اطلاع رسانی جــارچی
ku

آیا بیکارید ؟

آیا بعد از مدتی کار در یک جایی عذر شما را می خواهند؟

آیا کار مورد علاقه خودتان را ندارید؟

آیا به جای یک شغل به چند کار می پردازید؟

آیا در شغل خود احساس امنیت و ثبات ندارید؟

و .................


از برنامه ریزی برای کارهای خدماتی کلان بدون سرمایه یا سرمایه اندک با وجود و حضور رقیبان قدرتمند قدیمی که تفکر هر که زودتر امده پس صاحب آن حوزه شغلی است ترجیحا خودداری شود. فعالیتهایی مثل سایتهای اینترنتی خدماتی که مشابه انها وجود دارد و یا مشاغل واسطه ای دیگر .... برنامه استراتژیک اقتصادی به سمت تولید محوری حرکت می کند پی اگر حتی سن بالایی هم دارد پبسنهاد می شود یکی از تخصص های فنی را فرا بگیرید و به سمت تولید و کسب تجربه در امر تولید محوری چه در فضای مجازی و چه در فضای فیزیکی بگیرید که در برنامه های آینده اقتصادی و راهبردها مقاومتی ان جایی برای واسطه گری نیست و بهتر است از همین الان به فکر وضعیت پایداری برای شغل آینده خود باشیم : دانش + تجربه+ ایده های نو ... تا به مرور شرایط تولید بهبود یافته و بتوانیم تیراژ در تولید و خدمات با ارزش افزوده را داشته باشیم.


هنوز بعد از سالها می بینیم و می شنویم  ......  وقتی از فردی شغل او را می پرسند می گوید:

"آزاد"


در سیستم اقتصاد مطمئن و کارا هیچ گاه و هیچ فردی دارای وضعیت شغلی بلاتکلیف و مبهم نیست و هر فردی در یک زنجیره اقتصادی و حوزه مشخص کسب و کار تحت حمایت اتحادیه های حقیقی مردمی و با کیفیت (از لحاظ ساختار عملکردی و تاثیر گذاری) نه انجمنها و گروه های لابی آن حوزه مشغول به کار هستند
هدف از آفرینش جهان علاوه بر توانایی و حکمت و بخشندگی الهی , عبادت انسان بوده است ولی فردی که دارای یک زندگی متزلزل و بی ثباتی است و هر روز به جای کاهش, دغدغه های او افزایش می یابد و مهارت و امکانات  کافی برای مدیریت شرایطی که برایش پیش می آید را ندارد (زندگی شهرنشینی) همیشه در تکاپو و دونده برای تامین مسائل و معیشت خود و خانواده خود است و آنچنان نمی تواند آن بندگی که هدف اصلی را به جای آورد.

(مسائل دنیوی خواسته یا ناخواسته برای او اولویت پیدا میکند و سبک زندگی او به صورت تنوع طلبی و مصرف گرایی برای کسب انگیزه و آرامش تغییر می کند.)

چرا بیکار هستید؟


* اشباع شدن نیروی کار در یک حوزه

وقتی یک تب همه گیری بدون مدیریت رها شده و افراد روی می آورند به یک حوزه تحصیلی و شغلی تعدد افراد در واحد مکانی بالا رفته پس شانس کاری آنها کاهش می یابد پس با کار نکردن نیز تجربه مناسبی نداشته و مهارت لازمه را کسب نمی کنند ...

* باقی ماندن نیروی بازنشسته در جایگاه و سمت خویش

* کیفیت نا مناسب سیستم آموزشی که به جای مهارت های کاربردی مسائل نظری و تئوری و مطالب اولیه که اکنون با گسترش رسانه ها حتی نیازی به تحصیل آکادمیک برای یادگیری آنها نیست , ارائه می شود.

تــــــــا اینجا این یک اشاره خبری به یک دغدغه بـــود ......  حـــال چـه بـــایـد کـرد ؟؟؟ارتقای توان مدیریت فردی و اجتماعی به صورت پویا و چند جانبه و پیش رونده


در یک جامعه سه ضلع مردم - مخبگان و محققین و مسولین خرد و کلان وجود دارند اگر به گونه تعاملی این افراد با یکدیگر برای رسیدن به یک هدف منطقی و توجیهی با یکسری ظوابط و قوانین مشخص حرکت کنند براحتی مشکلات  فردی و جمعی مرتفع خواهد و رفاه و آرامش بر جامعه سایه می افکند و هیچ گونه تحریم و تهدیدی این ثبات و آرامش را برهم نخواهد زد.

بحث شغل یکی از مسائلی است که بی توجهی و کوتاهی در مورد آن هزینه ها و مشکلات خیلی بیشتری را برای فرد و اجتماع در بر خواهد داشت.

* وقتی امکان و فضای لازم برای رشد یک گل نیست نباید انتظار داشت که از آن ساقه برای دسته گل و مناسبتها و جایگاه های اجتماعی بزرگ استفاده شود.(انحصار و محدودیت برای رسیدن به کنترل)

* وقتی به فردی آموزش داده نشده و نمیداند که عما جمع در ریاضی چیست نباید انتظار داشت که بتواند معادلات پیچیده امروزی را حل نماید.(آموزش ناکارآمد)

-----------------------------------------------


* مسائل و مشکلات موجود در ساختار شغلی در جامعه


سیستم آموزش آکادمیک و مهارتی سنتی و ناکارآمد

سیستم آموزشی یک طرفه :  بیان مسائل و آموزش ها از معلم یا استاد به شاگرد یا دانشجو هنوز با اینکه کارایی آن کم بوده و اثبات شده ولی به خاطر انعطاف کم تغییر در ساختار آموزشی و طرح های تغییر و تحول همچنان ادامه دارد. 

استفاده از نسل دوم مدیریت آموزشی چیزی جز اتلاف وقت نسلهای جدید که مطالب را به طرق دیگری دریافت می کنند و گاها رسانه های منتخب آنان کنترل نشده و سردرگم و بدون برنامه است یک گسیختگی و فاصله طبقانی شناختی و سواد را برای آنان درپی داشته و خواهد داشت.

والدینی که در گذشته توان و تمرکز و وزمان کافی برای انتقال آموزشها و مهارت های لازم برای زندگی فردی و اجتماعی را داشتند امروز با درگیر شدن در مسائل و دغدغه های معیشتی این مسله را به اموزش و پرورش به ظاهر واگذار کرده اند و می بینیم که خود این والدین هم بعضا دچار ابهامات و تغییرات شناختی و باوری در زندگی خود بر اساس مشاهده تناقضات و تعارضات گشته اند که خود نیز سبب بی انگیزگی و واخوردگی (آن آموزه ها را ناکارآمد و غیرکاربردی می دانند) در ارائه مطالب آموزشی به نسل بعدی شده است.

بروز نبودن و عدم استفاده مسائل و فناوری های جدید در مشاغل و فضاهای خدماتی و تولیدی به دلیل مشخص نبودن ساختار های مورد نیاز برای ایجاد یک انسجام کلی و تثبیت فضای کسب و کار تا ورودی و خروجی مشخص باشد نیازمندیهای هر صنعت و بنگاه و .... و فقط به لطف الهی افراد در یک فضای مه آلود در تلاش برای کسب روزی حلال هشتند.


انحصار فضای کار و کسب و کار در جامعه در سطح خرد و کلان


الف)انحصارو وابستگی به دولت که بیشتر به دلیل کنترل و نظارت امور و به خاطر ساختار مدیریتی سنتی اجرایی و نظارتی است

ب) انحصار افراد و یا گروه هایی که قبلا وارد عرصه شده اند و مجالی برای نسل جدید ایجاد نمی شود و آنها خود را مالک و وارث آن فضا می دانند.

که باز هم به دلیل سیستم اجرایی و نظارتی سنتی است و به خاطر نابرابری و ناتوانی در بروز شدن با نسل جدید و سبک زندگی جدید و تغییر نیازهای افراد جامعه علاوه بر بی ثبات شدن فضای اقتصادی و شیوع کارها و مشاغل واسطه ای و میانی کاذب , امکان رقابت  و تولید محوری را گرفته و کند می کند.


 سیستم انتخاب و گزینش غیر اصولی و سلیقه ای برای جذب نیروی انسانی در بخش های مختلف

هنوز متولی با ظرفیت و اثر بخشی مناسب باز هم به خاطر استفاده از الگوهای مدیریتی سنتی که بتواند خود به خود همگام با فناوری و تولیدات روز جلو برود در امر آموزش مهارت شغلی و ایجاد فضاهای کسب و کار وجود ندارد و دولتها در هر بازه زمانی به صورت سلیقه ای اقدام به ایجاد و مهیا کردن بستر خاصی می کنند که سبب رشد برخی از صنوف و مناسب برای یکسری مشاغل خاصی می شود و  نتایج آن را در جاهای دیگری و مشاغل دیگر در نظر نگرفته و به کمیت بیشتر از کیفیت توجه شده است. گزینش چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی یک مسله سلیقه ای و براساس معیارهای غیر از تخصص است.

بخش خصوصی که با کمترین میزان دستمزد مخصوصا در بخش خدماتی انتظار کاری بیش از آن را دارد به طوریکه در این شرکتها برای کاهش هزینه از افراد به جای چند نفر با یک میزان دستمزد به کارگرفته می شوند. 


* عدم خود آگاهی افراد از ضعف وقوت های خود


نداشتن سواد و مهارت کافی نسبت به شغل مورد علاقه

آیا سواد و توانایی کافی و حرفه ای را در مورد شغل مورد علاقه خود داریم؟

دست روی دست نگذاریم ...... از واخوردگی و رخوت دور شویم ......

اگر خیر نیاز است تا اطلاعات و مهارت های خود را ارتقا دهیم به وسیله امکانات موجود برای آموزش موثر و کاربردی خود در بعد تئوری با مطالعه بیشتر منابع مرتبط و در بعد عملیاتی و اجرایی شناخت سلسله نیازمندی های لازم برای کسب مهارت کافی و حرفه ای در راستای آن شغل و حرکت پله پله و مرحله به مرحله برای ارتقای توان کیفی و کمی خود و بدین ترتیب قدم اول در زمنیه یک اقتصاد پویا و مقاومتی یعنی افراد و نیروی انسانی کارا و با مهارت محقق می شود.

با استفاده و انتخاب از یک رسانه مناسب آگاهی و سواد خود را پیرامون شغل فعلی و یا مورد نظر آینده خود ارتقا داده و بروز کنیم.

------------------------------------------------

البته شایان ذکر است مخاطبان گرامی توجه داشته باشند که این وضعیت بیان شده در حالت بحران نبوده و نخواهد بود و  به همت جوانان و بزرگان ایران زمین این شرایط نامطلوب و مسائل مخاطره انگیز کنترل شده و به مرور رفع می گردند.
*** بیشتر ***
ارسالی از   گروه جارچی   1396/12/05 | بازدید : 29533
دانستنیها,الگو,عیب,پیشرفت,کاریابی,سازمان,مهارت,مشاغل,کارآفرینی,
در صورت تمایل انتقادات , پیشنهادات و نظرات خود را از « اینـــجا » ارسال فرمایید
مطالب مرتبط دیگر
◄ با نوشیندنی های شفا بخش آشنایی داریم؟
◄ آیا چیزی به نام برزخ و حیات برزخی وجود دارد؟
◄ معانی نام کشورهای جهان چیست؟
◄ آبا خانواده در سلامت روانی نقش دارد؟
◄ آیا مي دانيد پاییزی 92
◄ فايده های جالب حل کردن جدول!
◄ عسل چربی های اطراف قلب را آب می كند
◄ مصرف محصولات لبني و كلسيم باعث كاهش وزن نمي شوند
◄ آمادگی جسمانی چیست و چرا اهمیت دارد؟
◄ فواید و اهمیت خواب
◄ الفبای زندگی ...!
◄ همه چیز در مورد لا اکراه فی الدین ..... آیا در دین هیچ اجباری نیست؟
◄ موانع چاقی را بشناسیم
◄ آیا مردم آزاری حرام است یا خیر؟
◄ آیا بی بندو باری جنسی و هرزه گری و تبرج ضد آزادی است؟
◄ مهارت نه گفتن و توان نه شنیدن داریم؟
◄ مسئله چيست و حلّ مسئله به چه چيزی اطلاق مي‌شود؟
◄ چگونه عطر مخصوص خودمان را انتخاب کنیم؟
◄ آیا می دانیم چه آرامشی واقعی و ماندگار است؟
◄ همه بلاهایی که سرخ‌کردنی‌ ها بر سرتان می آورند
◄ همه چیز در مورد تیرگی دور چشم ب1
◄ آیا بیداری اسلامی و یا بیداری فطری؟
◄ چگونه رِبـــــا یک جامعه را به نابودی می کشاند؟
◄ علت لجبازی ها ,بدرفتاریها و مقاومتهایی که برخی از ما داریم چیست؟
◄ آیا ما باید برای گناهان بزرگ استغفار کنیم؟