»» پایگاه خبری و اطلاع رسانی جــارچی
ku

نیاز :آن چیزهایی که برای ادامه حیات یک انسان و تامین خواسته ها و بروز استعدادهای او لازم هستند

نیازهای انسانی به طور کلی به دو قسمت فردی و اجتماعی تقسیم می گردد.

پیشنهادی برای آنان که به آینده و رشد و ارتقای خود می اندیشند

نیاز های روحی و شخصیتی

نیاز به خودآگاهی و هویت (خودشناسی)

خودمان را چه قدر می شناسیم؟ از نیازها و احتیاجات خود چقدر آگاه هستیم؟ از استعدادها و علاقه مندی های خود چه مقدار آشنا هستیم؟ 

انسان دارای عقل است و عقل زمینه ساز کسب و رشد علم و این علم و دانایی سبب ایجاد شناخت و توانایی تشخیص می شود و این عمل و شناخت از ماهیت وجودی انسان و  ابعاد و مسائل انسانی می گوید که او دارای فطرت است چیزی درونی که خواسته ها و نیازهایی دارد و باید به این میلهای درونی و ذاتی انسانی هم توجه شود و هرچه میزان عقل و آگاهی در یک فرد بیشتر باشد مقدار معرفت و  شناخت هم بیشتر است

بیهودگی و یکنواختی

عبارت معروف و باستانی که در شعر و فرهنگ بسیار تکرار شده است "از کجا آمده ام + برای چه کار و هدفی زندگی کنم؟ + و سرانجام و آینده و چه عاقبتی خواهم داشت" فرصتی که به سرعت با تمام خوب و بد و تحریم و ترحیم های آن و مشکلات و کمبودهای آن در گذر است آیا ما در این چرخه نامطلوب روزگار تسلیم و هضم شده ایم؟سرگرم و غرق در تنوع های زمانه شده ایم؟ یا دارای برنامه شخصی و دارای هدف و مسیر مشخص و والایی هستیم و قانع نیستیم به این دنیای پست و حقیر که امکان تامین نیازهای ما به صورت ایده آل نیست و مشکلات و زحمت های بسیاری در آن داریم.

وقتی من نسبت به هدف و جریان های موجود در دنیا آگاه باشم نیاز خود به یک مسیر و راهنمایی که بتوانم بهترین استفاده از این فرصت کوتاه و عمری که به سرعت می گذرد را می بینم و در می یابم که نمی توان و زمانی نیست تا همه چیز را دوباره خودم تجربه کنم (تااز خوب و بد و مناسب بودن آن با خبر شوم) و جایگاه و وضعیت خود را ارزیابی می کنم که چه می خواهم و چه چیزی برای من مفید و لازم است و چگونه می توانم به خواسته های خود برسم.

تست های خود شناسی و شخصیت شناسی اصلی و علمی (نه سرگرمی) که بتواند ما را محک زده و نواقص و خطاهای شناختی و ضعف های ما  را نمایان کند و در ابتدا می تون این ضعف ها را به صورت لیستی بنویسیم مثلا اشکالاتی که در موقعیت ها و  تعاملات اجتماعی داریم و یا ابهامات و چراهایی که در ذهنمان پرسه می زنند و بعضا آزار دهنده می شوند.

همه ما دارای عیب و ضعف هستیم و این آنچنان اهمیت ندارد بلکه ماندن و درجا زدن در ضعف و بی سوادی یا سواد کودکانه(سواد امروزه فقط خواندن و نوشتن نیست) مضموم است

نیاز به آموزش

از زمان کودکی و طفولیت آغاز شده و ادامه می یابد  با توجه به این که علم تکوینی است یعنی با گذشت زمان تکمیل و رشد می کند همواره ما با مباحث و مطالب جدیدی آشنا شده و برخورد می کنیم و هیچگاه یک انسان نمی تواند ادعا کند که از همه چیز آگاه است و احاطه دارد انسان‌ها نیاز دارند ذهن و فکر و هوش خود را گسترش دهند. این نیازها شامل خواست طبیعی انسان برای یادگرفتن، اکتشاف، دیدن نقاط جدید و خلق کردن می‌شود. نیاز غریزی انسان‌ برای استفاده حداکثر از همه قابلیت‌ها و استعدادهایش، تلاش برای شکوفا کردن همه پتانسیل‌ها و تبدیل شدن به بهترین چیزی که امکان بودنش را دارد است.رشد دانش آدمی با مشورت و استفاده از تجارب قبلی می تواند سرعت گرفته و کیفیت آن ارتقا یابد.


نیازهای فیزیکی و مادی(جسمانی و فیزیولوژیکی)

خواب، خوراک، پوشاک، تنفس و … که الزام زندگی است و بدون آنها زندگی غیرممکن است، در درجۀ اول اهمیت قرار دارند و کلیۀ فعالیت‏های انسان به گونه ختم به تامین اینها می‏شوند. این گونه نیازها رابطۀ مستقیم با طول عمر دارند.

نیاز به امنیت و آرامش

امنیت شخصی در برابر جرائم، امنیت مالی و شغلی، بهداشت و سالم بودن، امنیت در برابر حوداث و بیماری‌ها


نیاز به امید و سلامتی (سلامت جسمی و فکری)

امید یکی از مهمترین چیزهایی است که ایجاد انگیزه و حرکت می کند امید به رسیدن و میل درونی انسان که تمایل به پیشرفت و حرکت رو به جلو دارد و سلامت جسمی و فکر سالم که بتواند از موهبتهای خداوندی و فرصت حیات استفاده کند

بدبینی و بی اعتمادی

آفتی که امنیت فکری و سلامت ذهنی را برهم می زند و عوامل شکل گرفتن آن رفتارهای فردی و اجتماعی است که نتیجه آن این بدبینی هاست مثل رباخواری - دروغ و فریبکاری - احتکار و دلالی و .... که افراد را نسبت به هم سرد و بی اعتماد می کند

نیاز به خانواده و همسر (جنسی)

انسان‌ها نیاز به احترام و رضایت دارند: «احترام به خود»، «رضایت از خود» و «احترام به دیگران» و یک محل امنی برای آموزش و رشد که محیط لطیف و مطبوع باشد به نام خانواده و نیازهای عاطفی و جنسی که با ازدواج و تشکیل خانواده تامین می شود و دغدغه و تحریکات فکری را کنترل کرده و برطرف می کند


نیاز به مسکن و شغل (جایگاه اجتماعی)

در ادامه نیاز های مادی و جسمی برای تامین معیشت نیز ذهن فرد درگیر است. تامین زندگی که نیازمند آن است تا فرد مهارت های کافی برای انجام و برعهده گرفتن یک شغل را فرابگیرد پس شناخت آنچه بدان علاقه مند است و یافتن مسیری که می تواند بهترین کیفیت و کمیت مهرات مناسب برای آن شغل را بیاموزد و نیاز دیگر انسانی یعنی استقلال تامین شود. به طوری که کسب روزی حلال بسیار مهم شمرده شده است.(فقط افراد افسرده و کودکان وابستگی به پدر و مادر دارند و یک فرد سالم از لحاظ روحیه و فکر همیشه تمایل دارد با حفظ روابط اجتماعی و تعاملات روزمره خانوادگی و شهروندی یک استقلال و حریم خصوصی داشته باشد.)

نیاز به معنویت و پرستش (عالم معنا)

 چیزی که به زندگی ما رنگ میدهد و از بی معنی بودن و بیهودگی خارج می کند و یک هدف والا و ارزشمندی ارائه می کند و بر اساس شرایط دنیا این اهمیت را ایجاد می کند تا برای رسیدن به آن به زحمت هم بیافتیم و برعکس در ما ایجاد حس خوب و خوشایندی می کند چرا که چیزی قابل ارزش و احترامی است.

با شکل گیری بدبینی و فشار عصبی مذهب نمایی این مقوله یا توجه نمی شود و یا کمرنگ است و به دلیل اینکه آموزه های دینی به صورت قوانین اجتماعی تبدیل شده اند به ظاهر این مسائل غیر کاربردی می نمایند و برای برخی بی اهمیت هستند ولی میلی از درون و فطرت هر فرد این نیاز و خواسته را دارد و با عدم تامین و توجه به این نیاز خلاء و جای خالی و حس بد مبهمی باقی می ماند.

دستیابی به اولویت ها

پس به سادگی با شناخت و آگاهی از خود و مشخص شدن عیوب و نواقص می توانیم یک برآورد کلی از خود داشته باشیم و اولویت هایی که به توجه و رسیدگی بیشتری نیاز دارند را بیابیم و بتوانیم برای آینده خود برنامه ریزی صحیحی کنیم.(ارزیابی از خود)

انتخاب یک الگو و راهنمای مناسب

حال که از قدم اول گذر کردیم برای رفتن به پله بعدی و حرکت به سمت جلو به جای درجا زدن و ایستایی نیاز به یک منبع مناسبی هستیم که بتواند ما را در این مسیر حمایت و یاری کند و مشکلات و نواقص ما را رفع نماید مکملی که در عین کارایی و کاربردی بودن پویا و بروز هم باشد.راهنمایی که کمترین عیب و نقص را داشته باشد پاسخگو باشد و تضمین شده زمان کم است و الکوهایی که معرفی می شوند زیاد .... به راستی ما از چه الگو و راهنماهایی استفاده و پیروی می کنیم ؟ دنباله روی چه افراد و در چه مسیری هستیم ؟ آیا به سرانجام و انتهای این مسیری که می رویم اندیشیده ایم؟ و یا هدف خاصی را انتخاب کرده ایم یا زندگی گیاهی و بی تفاوت داریم؟

به این ترتیب است که می توانیم به آرامش و رفاه مطلوب و پایدار (فردی و جمعی) دست بیابیم و از دغدغه ها و معضلات دور شویم.

انتخاب با ما است .... هر انتخاب یکسری عواقب و نتایج خاص خودش را دارد کسی که جو می کارد نباید انتظار داشته باشد تا گندم درو کند .... پس اگر نتیجه خوب می خواهیم باید انتخاب خوبی داشته باشیم که بر اساس منطق و از روی آگاهی باشد هدف خوب + مسیر صحیح رسیدن به این هدف

سلامتی و آرامش روزافزون برای شما آرزومندیم ... باید بخواهیم تا برویم و باید برویم تا برسیم
*** بیشتر ***
ارسالی از   گروه جارچی   1396/12/03 | بازدید : 2431
نیازهای-فردی,موفقیت,شخصیت,خوشناسی,
در صورت تمایل انتقادات , پیشنهادات و نظرات خود را از « اینـــجا » ارسال فرمایید
مطالب مرتبط دیگر
◄ همه چیز در مورد استرس ویژه نامه
◄ آیا مردم آزاری حرام است یا خیر؟
◄ آیا بیداری اسلامی و یا بیداری فطری؟
◄ چند واقعيت شگفت آور در مورد مواد غذايی و ريزمغذی ها
◄ همه بلاهایی که سرخ‌کردنی‌ ها بر سرتان می آورند
◄ نکاتی برای کسب و کار جدید
◄ شاید باورهای نادرستی در مورد کمردرد داشته باشیم؟
◄ آیا اولین دلیل و عامل موفقیت را می شناسم؟
◄ دانستنی های جذاب و جالب سری پنجم
◄ شناخت عسل طبیعی از تقلبی
◄ علل پایین بودن ساعت مطالعه چیست؟
◄ آیا از عوارض و آسیب های پنهان دروغ آگاه هستیم؟
◄ ارتباط شخصیت با تغذیه؟
◄ آمادگی جسمانی چیست و چرا اهمیت دارد؟
◄ آيا مي دانيد زمستان 92
◄ همه چیز در مورد تیرگی دور چشم ب1
◄ معانی نام کشورهای جهان چیست؟
◄ کسب و کار تبدیل یک سرگرمی به شغل
◄ مام زمان علیه‌السلام ظهور می‌کنند و مردم زمان خود را نجات می‌دهند پس تکلیف مردم قبلی چه می شود؟
◄ 20 نکته طلایی برای اجاره منزل بهتر
◄ چگونه رِبـــــا یک جامعه را به نابودی می کشاند؟
◄ در مورد باورهای غلط در مورد شامپو ها و صابون ها چه می دانیم؟
◄ روانکاوی چیست؟ آیا همان روانشناسی است؟
◄ آیا از حقوق خود در خانواده آگاهی داریم؟
◄ موانع چاقی را بشناسیم