»» پایگاه خبری و اطلاع رسانی جــارچی
ku

پرهیز از شتابزدگی و عجله در کارها

صبر وقتی مشکلی پیش می آید سریع با بی تابی شروع به این در و آن در زدن می کنیم و فورا می خواهیم تا از این شرایط خلاص شویم انتخاب هایی انجام می دهیم که کمتر با تمرکز و بر اساس تحلیل و تفکر هستند و وضعیت را بدتر و بدتر می کنیم و شرایط که سخت تر شد کلا از خیر آن امتیاز , فرصت و یا داشته ای که در اختیارمان بود می گذریم و از اینکه از سختی و مشقت رها شدیم (کم آورده بودیم در آن شرایط) احساس خشنودی می کنیم. صبر کردن و بررسی مسیری که آمده ایم و عواملی که این شرایط و وضعیت را به وجود آورده کلید حل مسله و موفقیت است ولی بار ها و بارها تجربه می کنیم ولی بعضی از تجارب سنگین و برگشت ناپذیر است و سبب از دست رفتن برخی از داشته ها و آرامش ما می شوند.

بیشتر :

او ساعت ها تقلای پروانه برای بیرون آمدن از سوراخ كوچك پیله را تماشا می كرد، ناگهان تقلای پروانه متوقف شد و به نظر رسید که خسته شده و دیگر نمی تواند به تلاشش ادامه دهد.
با یك قیچی سوراخ پیله را گشاد کرد تا به پروانه كمك كند. پروانه به راحتی از پیله خارج شد، ولی جثه ای ضعیف و بال هایی چروكیده داشت. او در انتظار محكم شدن جثه پروانه و بزرگ شدن بالها و پروازش به تماشای خود ادامه داد، اما پروانه روز به روز ضعیف تر می شد و هرگز نتوانست پرواز كند

آن شخص مهربان نفهمید که سختی بیرون آمدن از پیله را، خدا برای پروانه قرار داده بود تا به آن وسیله مایعی از بدنش ترشح شود و پس از خروج از پیله به او امکان پرواز دهد.

بله گاهی اوقات در زندگی فقط به تقلا نیاز داریم. اگر خداوند مقرر می کرد بدون هیچ مشکلی زندگی کنیم  به اندازه کافی قوی نمی شدیم و هر گز نمی توانستیم پرواز کنیم. پس برای قوی شدن و یك پرواز جانانه نیاز به استقامت در مقابل سختی ها است همان گونه كه خداوند در قرآن كریم می فرماید: اى كسانى كه ایمان آورده ‏اید! در برابر مشكلات و هوس ها استقامت كنید و در برابر دشمنان نیز پایدار باشید و دیگران را به صبر دعوت كنید و از مرزها مراقبت كنید و از خداوند پروا داشته باشید، شاید كه رستگار شوید.«1»

غم مخور مشكلات و سختی ها به این صورت باقى نمى ‏ماند، كارشكنی هاى دشمنان براى همیشه ادامه نخواهد یافت، و محرومیت هاى مادى و مشكلات اقتصادى و فقر مسلمین به همین صورت ادامه نمى ‏یابد همان گونه كه خداوند می فرماید: به یقین با هر سختى آسانى است! آرى مسلّماً با هر سختى آسانى است«2»

کسانی که در دامان بلا و گرفتاری رشد می کنند از کسانی که در آغوش ناز و نعمت بزرگ شده اند، روحی ظریف تر و استواری و صلابت بیشتری دارند. امیر مؤمنان علیه السلام در نامه خود به عثمان بن حنیف، فرماندار خویش در بصره که در میهمانی اشراف و ثروتمندان بصره شرکت کرده بود چنین می فرماید: درختان بیابانی که از مراقبت و رسیدگی باغبان محروم و بی بهره اند و بیشتر در معرض طوفان و عوامل نامساعد قرار دارند چوب محکم تر و دوام بیشتری دارند و برعکس درختان باغ ها که دایما تحت مراقبت و رسیدگی باغبان قرار دارند پوست نازکتر و کم دوامتری دارند «3»

یعنی بلاها و سختی ها برای کسانی که استقامت می کنند و ایستادگی از خود نشان می دهند، سودمندتر است و اثرات خوبی در آنان به وجود می آورد.

 این همه شهد و شكر كز سخنم می ریزد/ اجر صبری است كز آن شاخ نباتم دادند
همت حافظ و انفاس سحر خیزان بود/كه ز بند غم ایام نجاتم دادند

چه زیبا حافظ سرود و با بیان شیرینش این حقیقت را اشاره كرد كه با صبر درها به روی انسان باز می شود و خوشی هایی را تجربه می كند كه پاداش صبر و استقامت اوست و این صبر محصول اراده است و همت. پس هر چه مصیبت ها برایمان سختتر و ناگوارتر باشد مزد و اجری كه بابت صبر آن دریافت خواهیم كرد ارزشمندتر و بزرگتر خواهد بود، برای توجه هر چه بیشتر به پاداش صبر به این داستان توجه كنید:
نقل می كنند:هنگامی كه عبد الله بن مطرف از دنیا رفت پدرش با لباس های نو و در حالی كه خود را معطر كرده بود در برابر مردم ظاهر شد. در این حال بستگانش بر او ایراد گرفتند كه عبدالله، پسرت مُرده و تو این گونه در میان ما آمده ای ؟!

مطرف گفت: آیا باید گریه كنم در حالی كه پروردگارم به سه ویژگی مرا وعده داده و این ویژگیها برای كسانی است كه می خواهند از این دنیا به سوی خدا بروند، خداوند می فرماید:
آنها كسانی هستند كه هر گاه مصیبتی به ایشان می رسد می گویند ما از آنِ خداییم و به سوی او باز می گردیم. اینها همان ها هستند كه الطاف و رحمت خدا شاملِ حالشان شده و آنان هدایت یافتگان هستند. 1

آیا باز هم بعد از این همه، باید گریه كنم؟! سپس این مصیبت بر بستگان وی آرام شد.2
در حقیقت خداوند متعال با لطف و رحمت بی انتهایش به آنهایی كه صبر می كنند و شكیبایی می ورزند نیرو می بخشد كه در این راه پر از خوف و خطر، گرفتار اشتباه و انحراف نشوند. لذا در انتهای آیه می فرماید: هدایت شدگان واقعی اینانند.

با توجه به این مطالب كه گفته شد صبر، شاه كلید موفقیت در امتحانات الهی است و اینكه دنیا با تمام مشكلاتش، گذرگاهی بیش نیست و این پیام دقیق، از آیه استرجاع «انا لله و انا الیه راجعون» فهمیده می شود، توجه به این واقعیت كه همه از خدا هستیم این درس را به ما می دهد كه از ناگواریها و از دست دادن نعمتها ناراحت نشویم، چراكه همه اینها متعلق به كسی است كه خود ما نیز به او تعلق داریم، یك روز می بخشد و روزی دگر می گیرد و از همه مهم تر اینكه هر دو به صلاح ماست. توجه به این واقعیت كه همه به سوی او باز می گردیم، به ما اعلام می كند كه دنیا با تمام نعمتها و سختی هایش وسیله ای است برای پیمودن مراحل تكامل، توجه به این دو اصل اساسی، اثر عمیقی در ایجاد روحیه صبر و استقامت دارد.3

سلام بر بانویی كه به این معرفت رسید و تا ابد الگوی صبر پیشگان جهان بود و هست و خواهند بود.
منابع:
1.  الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِیبَةٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیْهِ رَاجِعونَ * أُولَـئِكَ عَلَیْهِمْ صَلَوَاتٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ وَأُولَـئِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ. سوره بقره آیه 156 و 157.
2. سرگذشت های تلخ و شیرین قرآن ج1 ص200 به نقل از گنجینه معارف ص 619.

3.در تفسیر آیه شریفه از برگزیده تفسیر نمونه استفاده شده است.

از رفقای قدیمم بود، پسر خوب و معتقدی بود ولی چند وقتی بود خیلی پكر بود، با كسی حرف نمی زد و مثل افسرده ها یه گوشه می نشست و زانوی غم بغل می گرفت، هر وقت هم كه ازش می پرسیدم جواب درست و درمونی نمی داد و همش می گفت چیزی نیست، مدتی گذشت تا یه وقت توفیق شد و رفتم پابوس آقا امام رضا «علیه السلام» یه دفعه تو حرم، چشمم افتاد به همون رفیقم، در حالی كه خوشحال و سر حال بود، بعد از سلام و احوالپرسی ازش پرسیدم كه چیه اینقدر خوشحالی؟ تا جایی كه یادمه خیلی ناراحت بودی! علت اون ناراحتی و خوشحالی امروزت چیه؟

گفت: اون وقتا كه ناراحت بودم چند تا مشكل یه دفعه سرم خراب شده بود و نمی دونستم باید چیكار كنم؟ هر چی هم با خودم فكر می كردم راه چاره ای براش پیدا نمی كردم، مدتی گذشت دیدم این طوری نمیشه، میرم پیش امام رضا از خودش می خوام یه راهی پیش پام بذاره، سریع خودم رو رسوندم اینجا و پس از دعا و زیارت رفتم قسمت مشاوره حرم و خدا رو شكر با یكی از روحانیون خوش اخلاق هم صحبت شدم و از مشكلاتم براش گفتم، با حوصله و دقت به حرفهام گوش كرد و بعد یه نسخه برام پیچید:

خلاصه اش این بود كه انسان تو زندگی مشكلات زیادی سر راهش سبز میشه و شاید همه اونها راه چاره ای نداشته باشه، اما اونچه مهمه اینكه انسان هدفش براش مشخص باشه و پای این هدفش بایسته كه تو اصطلاح اسم این ایستادگی «استقامته»

بعد برام از فایده های استقامت گفت كه برام خیلی جالب بود و در آروم شدنم خیلی مؤثر:
جالبه بدونی یكی از مهمترین آثار استقامت، همین آرامشه یعنی اونهایی كه استقامت می كنن، نه دچار ترسی میشن نه ناراحتی دارن؛
در این خصوص تو قرآن دو آیه داریم:

همانا كسانی كه گفتند: پروردگار ما خداست، پس (بر این عقیده) مقاومت نمودند، فرشتگان بر آنان نازل می‏ شوند (و می‏ گویند:) نترسید و غمگین مباشید و بشارت باد بر شما به بهشتی كه پی در پی وعده داده می‏ شدید.1

اولین نتیجه پایداری همینه كه انسان تو سختی ها ناراحت نمیشه، ناراحت از آینده و نگرانی هم نسبت به گذشته ها به خودش راه نمیده، من اگه از اول حواسم به این نكته بود كه هدفم چیه دچار این افسردگی نمی شدم.

آیه دیگه شبیه همین آیه است: كسانی كه گفتند:" پروردگار ما اللّه است" و سپس استقامت كردند نه ترسی دارند نه ناراحتی.2
بعد برام داستان استقامت حضرت زینب كبری «سلام الله علیها» رو گفت كه چطور با این همه مشكلات و سختی های طاقت فرسا بازم ایستادگی كرد و با اقتدار، این امتحان دشوار رو پشت سر گذاشت.
اینو گفت و به سمت ضریح به راه افتاد، خیلی مجذوب حرفاش شده بودم، زیر لب زمزمه كردم: كیمیایی است عجب این استقامت...

منابع:
1. إِنَّ الَّذینَ قالُوا رَبُّنَا اللّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیْهِمُ الْمَلائِكَةُ أَلا تَخافُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ أَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتی كُنْتُمْ تُوعَدُون. سوره فصلت آیه 30.
2. إِنَّ الَّذینَ قالُوا رَبُّنَا اللّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا فَلا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُون‏. سوره احقاف آیه 13.

: یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَ صابِرُوا وَ رابِطُوا وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ‏ « سوره آل‏عمران، آیه 200»
: فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْراً  إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْر«سوره شرح آیات 5 و 6 »
: نهج البلاغه، نامه 45
گردآوری جنبش نت*** بیشتر ***
ارسالی از   گروه جارچی   1396/10/29 | بازدید : 1793
صبر,موفقیت,مدیریت,کلید-مشکلات,
در صورت تمایل انتقادات , پیشنهادات و نظرات خود را از « اینـــجا » ارسال فرمایید
مطالب مرتبط دیگر
◄ آیا مي دانيد پاییزی 92
◄ آیا مردم آزاری حرام است یا خیر؟
◄ چگونه عطر مخصوص خودمان را انتخاب کنیم؟
◄ خواص باور نکردنی شلغم
◄ ارتباط شخصیت با تغذیه؟
◄ آیا این 101 واژه قدرتمند را می شناسیم؟
◄ چگونه رِبـــــا یک جامعه را به نابودی می کشاند؟
◄ ازدیاد خلط سودا در درازمدت موجب سرطان می‌شود
◄ آیا از عوارض و آسیب های پنهان دروغ آگاه هستیم؟
◄ موانع ازدواج از شعارهای مسولین تا نیازهای فردی و اجتماعی
◄ آیا بیکار هستید؟
◄ سفته چیست؟
◄ غافلگیری کارکنان راهی برای ایجاد یا کاهش انگیزه
◄ مهارت نه گفتن و توان نه شنیدن داریم؟
◄ فايده های جالب حل کردن جدول!
◄ مسئله چيست و حلّ مسئله به چه چيزی اطلاق مي‌شود؟
◄ آيا مي دانيد زمستان 92
◄ رجعت چیست؟ آیا همان تناسخ نیست؟
◄ همه چیز در مورد لا اکراه فی الدین ..... آیا در دین هیچ اجباری نیست؟
◄ چند واقعيت شگفت آور در مورد مواد غذايی و ريزمغذی ها
◄ تفاوت عشق و عادت چیست؟
◄ در زمستان چه خوراکی هایی بخوریم؟
◄ معانی نام کشورهای جهان چیست؟
◄ فواید و اهمیت خواب
◄ در مورد باورهای غلط در مورد شامپو ها و صابون ها چه می دانیم؟