»» پایگاه خبری و اطلاع رسانی جــارچی
ku

اسامی قیامت

حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی

سوال – در مورد اسامی قیامت توضیحاتی بفرمایید.
پاسخ – در قرآن هفتاد اسم برای قیامت آمده است: هشت اسم از اسامی قیامت در دعای امیرالمومنین است و نُه اسم هم در سوره ی غافر است ،یوم الحسرة، یوم التغابن و یوم الندامة.
نام دیگر قیامت یوم لاینطقون است یعنی روزی که اجازه نمی دهند کسی در آنجا حرف بزند و عذر خواهی کند. نام دیگر قیامت، یوم یتذکر الانسان است یعنی انسان تذکر می دهد که دیگر فایده ای ندارد. در سوره حدید آیه 12 و 13 داریم که نام دیگر قیامت این است که نور المومنین است.
نام دیگری که در قرآن برای قیامت آمده است یوم القیامة است. در قرآن 68 بار این نام آمده است. و هر کدام پیامی دارد. هر اسمی اشاره به یک حادثه ی قیامت است. یک سوم آیات قرآن در مورد مراحل زندگی انسان بعد از مرگ است. ما می توانیم پنجاه سال در مورد آیات قیامت بحث کنیم. داریم: روز قیامت، روز ایستادن است. در نهج البلاغه داریم که در روز قیامت همه با خضوع و خشوع ایستاده اند.
سوره طه آیه 124 می فرماید: کسانی که از یاد من اعراض داشته باشند من زندگی آنها را در سختی قرار می دهم و در قیامت کور وارد قیامت می شوند. آیت الله طباطبایی سوالی مطرح کرده اند در مورد اینکه منظور از زندگی شان در تنگی و فشار است چیست؟ ما انسان هایی را داریم که یادخدا در زندگی شان نیست ولی در رفاه و آسایش هستند. ایشان می فرماید: این زندگی سخت می تواند دو جهت داشته باشد: اگر کسی یاد خدا در زندگی اش نبود همه ی هم و غمش دنیا می شود، وقتی این اتفاق افتاد او از دنیا سیر نمی شود. حرص، بخل و طمع آزارش می دهد حتی اگر ثروتش هم زیاد باشد، از دنیا لذت نمی برد. در قرآن داریم: فرعون می گفت که من خدای بزرگ شما هستم. حضرت موسی می گفت که از درجه ی خدایی پایین بیا ولی او قبول نکرد. اگر کسی یاد خدا در زندگی اش نباشد حتی اگر همه ی دنیا را هم داشته باشد ولی حرص و بخل او را آزار می دهد. فکر نکنید کسانی که به یاد خدا نیستند و مال زیادی دارند، در آرامش هستند.
در کتاب المخلاد از شیخ بهایی داریم: پیامبر در کعبه دیدند که فردی پرده ی کعبه را گرفته است و از خدا حاجت می خواهد و می گوید: خدایا به حق پرده ی کعبه حاجت مرا بده. پیامبر(ص) فرمود: خدا را به مومن قسم بده زیرا آبروی مومن از کعبه بالاتر است. پس خدا را به خودت قسم بده. آن فرد از پیامبر(ص) پرسید: من ثروت زیادی دارم ولی مشکلی در زندگی دارم (ممکن است که انسان مسلمان باشد ولی از زندگی اش لذت نبرد با اینکه ثروتمند است) من بقدری بخیل هستم که وقتی از من درخواست کمک می کنند آثارش در چهره ی ام مشخص می شود. پیامبر(ص) فرمود که اگر با این وضعیت تمام عمرت را نماز بخوانی و روزه بگیری باز فایده ندارد زیرا ریشه ی بخل کفر است و ریشه ی سخاوت ایمان است. پس کسی که بخیل است ایمانش ضعیف است و این به کفر برمی گردد.
قرآن می فرماید که اگر شما یک درهم در راه خدا بدهید، مال تان هفت صد برابر می شود. چرا ما این کار را نمی کنیم؟ زیرا به حرف خدا ایمان نداریم. پس انسان بخیل به کفر می رسد. مهم نیست که انسان ثروت داشته باشد یا نداشته باشد. ممکن است که انسان ثروت داشته باشد ولی معیشت او تنگ باشد و ممکن است که فقیر باشد ولی از زندگی لذت برد. پس به فقر و غنا نیست.

پیام سه
*** بیشتر ***
ارسالی از   گروه جارچی   1396/12/05 | بازدید : 1418
قیامت,معاد,انسان,قرآن,
در صورت تمایل انتقادات , پیشنهادات و نظرات خود را از « اینـــجا » ارسال فرمایید