»» پایگاه خبری و اطلاع رسانی جــارچی
عکس خبری فال روزانه تعبیر خواب دانلود آهنگ امروز : يكشنبه 10 ارديبهشت 1396
ku

راز موفقیت - ترسیم خط قرمز برای خود و کنترل فردی {خلاصه شده}


.................... مدیریت فردی و جمعی + رازهای موفقیت فردی و اجتماعی


قدم اول خود مراقبتی آگاهی از توانایی ها , علاقه مندیها , استعدادها و نیازهای خود است ....

رازهای موفقیت فردی و جمعی : بعد از خودآگاهی فردی (شناخت ضعف ها و توانایی های خود) + داشتن برنامه و طرح و سبک زندگی مناسب و هدفمند برای ارتقا و رشد سواد شناختی و شخصیتی فردی , عامل سوم سبک زندگی و عملکرد هوشمندانه و هوشیارانه است (انتخاب و تصمیم گیری های بر اساس منطق و اصول علمی و انسانی است) و عامل چهارم مطالعه و کسب تجربیات از محیط و افراد دیگر می باشد. ............ تا موفقیت یک قدم فاصله است ..... بیشتر بدانیم تا بهتر ببینیم (انتخابهای بهتری داشته باشیم)


ترسیم خط قرمز برای خود و کنترل فردی | در ظاهر امر خط قرمز  و کنترل یعنی محدودیت و بلافاصله ممکن است ما در برابر آن مقاومت فکری و  پذیرشی داشته باشیم ولی اگر این محدوده ها اصولی و بر اساس رفع نیاز ها طراحی شوند برعکس با برطرف شدن نیازهای فردی و جمعی رضایتمندی به جای فشارعصبی و زندگی پرالتهاب و بی ثبات حاصل می شود.هر چه احترام بیشتری بین افراد در معاشرت و تعاملات جمعی وجود داشته باشد اعتماد , نشاط  و آرامش اجتماعی افزایش می یابد.

 

فرصت زندگی فقط یکبـــــــــــــــــــار است ........


آیا ما زندگی دارای برنامه و چهارچوب مشخصی داریم یا از روی شانس و هرچه پیش آید زندگی می کنیم؟

آیا مسیر زندگی که طی کرده ایم را بررسی و چک می کنیم و انچه انجام داده ایم را مرور می کنیم؟

آیا توانایی داریم رو برگردانیم و پشت سر خود به مسیری که آمده ایم را نگاهی بیاندازیم؟

آیا از استعدادها و توانایی های واقعی خود و ضعف ها و عیبهای خود شناخت مناسبی داریم؟

آیا برای ارتقای شخصیتی و سواد شناختی خود و رفع ضعف هایمان برنامه و راهکاری در نظر داریم؟

آیا میدانیم اگر فردی از درون خویش نسبت به اعمال و رفتار خود کنترل و نظارت نداشته باشد نمی توان با زور و قوانین محدود کننده در او و در جامعه ایجاد آرامش با ثبات و مطلوب را ایجاد کرد ؟ ارتقا کمی و کیفی شخصیتی افراد راه کار بالا رفتن سطح وجهه رفتاری در جامعه است نه صرفا استفاده از اهرم های کنترلی خارجی که ایجاد فشار عصبی و لجبازی خواهد نمود .../


مهارت برنامه ریزی : برنامه ریزی به معنی داشتن زندگی هدفمند است اینکه افراد دارای هوش بالایی باشد مهم است ولی استفاده از این هوش در امور زندگی که به استفاده برسد اهمیت بیشتری دارد . برخی از مهارت ها بر اساس تجارب فردی و دیگران کسب می شوند و برخی بر اساس توان تحلیل و تشخیص شخص به دست می آیند برنامه ریزی نیز هر دو حالت را نیاز دارد تا فرد به وسیله آن بتواند به موفقیت و حرکت در مسیر صحیح و دارای نتیجه مطلوب  برسد. (تمرین + مطالعه برای یافتن یک برنامه و رویه زندگی مناسب بر اساس نیازهای فردی و توانایی ها و ضعفهای خود)
 

انعطاف در برنامه ریزی و تغییر و بروز کردن آن در صورت لزوم

هر چه ما در طرح یک برنامه توانمندتر باشیم که قطعا با تمرین و داشتن برنامه برای امور کوچکتر و به مرور رشد و ارتقای توان و مهارت مدیریت فردی در خود در امور بزرگتر و مهمتر حاصل می گردد یک نکته را در ان مد نظر قرار می دهیم و آن قابلیت تغییر و بروز کردن در برنامه و سبک زندگی خود است. ممکن است در جایی از برنامه به مشکل بر بخوریم و یا نقصی بوجود آید که ما را به بن بست برساند اگر انعطاف ذهنی و توان تغییر در ما کم باشد دلسرد شده و از ادامه کار باز می مانیم و مایوس و افسرده در همان مرحله درجا خواهیم زد.

الزام و پایبندی به چهارچوب برنامه ریزی

برنامه و رویه زندگی موفق است چه در اندازه فردی و چه جمعی که فرد /افراد به چارچوب و اصولی که در نظر گرفته شده است پایبند باشند و مسائل و قوانینی که در آن در نظر گرفته شده را اهمیت داده و رعایت کنند - اگر هم این اصول و چارچوب را دارای نقص و غیر کاربردی می دانند به سادگی با یک گفتمان ساده بر اساس گفتگوی راه حل محور عیوب و نقص های آنرا مطرح کرده و راه کارها و راه حل های جدید را پیشنهاد و ارائه دهند نه صرفا به صورت جمله خبری از آن مورد ابراز نارضایتی کنند و یا با برچسب زدن  و زیر سوال بردن به آن مورد فقط سلیقه خود را در نظر بگیرند.

شاید | علت اصلی که نمی توانیم یک برنامه ریزی و حرکت با ثباتی در امورد فردی داشته باشیم به خاطر ضعف در توان تحلیل و سواد شناخت و تشخیص گزینه ها و راه کارهای مناسب است که به سادگی با مطالعه بیشتر و تمرین ها اصولی می توانیم مهارت و توانایی خود را بالا برده و در زمان انتخاب راه حل های بهتری و تصمیم گیری های مناسب تری داشته باشیم تا از شکست و خطا دور و دور تر شویم.

 

خط قرمز

 

محدوده مجاز برای حرکت در مسیر صحیح و در صورتیکه برنامه تدوین شده دارای اصول مناسبی باشد یعنی نیازهای فردی در آن لحلظ شده باشد (پیشنیاز آن شناخت فرد برنامه ریز نسبت به نیازهای خود و ابعاد توانایی ها و ضعفهای خود است [خود آگاهی  EQ]) می تواند با تامین نیازهای فرد و حفظ آرامش در سطح جامعه رضایت و رفاه حقیقی را در پی داشته باشد.

احترام به رعایت حریم ها

با توجه و اهمیت دادن به حریم ها و خط قرمز های فردی و جمعی در ایتدا به خود احترام گذاشته ایم (افرادی که برای خود ارزش قائل هستند به حریم ها توجه و رعایت می کنند که نشانه دارا بودن عزت نفس است) و بعد به دیگران احترام می گذاریم.این احترام گذاشتن ها در اجتماع احساس تنهایی و بدبینی و بی اعتمادی را کاهش می دهد نشاط و شادابی اجتماعی ایجاد می کند پس خود به خود استرس ها و ترس های مبهم و ناهنجاری و بدرفتاری ها کاهش می یابد = رفاه و امنیت روانی در جامعه

احترام گذاشتن فقط با خوشرویی و برخورد و معاشرت های اجتماعی نیست بلکه در صورت دیگر زندگی جمعی رعایت حقوق دیگران اعم از حقوق شهروندی (مثل کم فروش نکردن در معاملات و کم کاری نکردن در شغل ها و حقوق اجتماعی مثل رانندگی و ..... ) هم می باشد.

کنترل از درون


فردی که از درون خود توانسته یک ضمیر ناخودآگاه مناسبی را شکل دهد که قابلیت مدیریت او را داشته باشد چنین فردی در برخورد با مسائل و چالشهای زندگی مهارت شناخت و تشخیص گزینه های پیش رو را دارد و از شکستهای آسیب زا , یکنواختی و درجا زدن دور خواهد و این ناخودآگاه درونی جز با ارتقای مهارتهای فردی و شخصیتی بر اساس تمرین های اصولی و مطالعه های هدفمند و بهری گیری از تجارب دیگران به جای لجاجت و تجربه کردن مجدد محقق نخواهد شد.


بدین ترتیب اهمیت مطالعه برای رشد و ارتقای کیفی شخصیتی و رضایتمندی یک جامعه به سادگی قابل درک می باشد.
*** بیشتر ***
ارسالی از   گروه جارچی   1396/02/10 | بازدید : 21897
مدیریت,رضایت,زندگی,راز,موفقیت,
در صورت تمایل انتقادات , پیشنهادات و نظرات خود را از « اینـــجا » ارسال فرمایید
مطالب مرتبط دیگر

تبلیغات
مطالب محبوب

● عروسی در شب عروسی خود لباسش را به ديگری داد
● مام زمان علیه‌السلام ظهور می‌کنند و مردم زمان خود را نجات می‌دهند پس تکلیف مردم قبلی چه می شود؟
● نکات مهم در آرایش کردن
● پیشگیری و شناخت سرطان دهانه رحم
● ثواب و مزایای زیارت قبر امام حسین علیه السلام
● چرا نام امام على (ع) و ساير ائمه در قرآن نيامده است؟
● دایتان کوتاه ضحاک ماردوش
● درباره حرف مردم و نقش آن در زندگی
● اهمیت پیشگیری از پوکی استخوان يا استئوپروز
● زوج های موفق چه عاداتی دارند؟
● داستان کوتاه "سام خائن"
● اهمیت مراقبت های دوران بارداری و تغذیه
● اهمیت مدیریت و تعادل بین عشق و واقع بینی
● پرسشنامه و تست میزان رضایت زناشویی بین زوجین
● یکی از عوامل مهم در درد پا درد کمر و گردن را بشناسیم
● شعر 12 امام و اصول دین کودکان
● شیرین پلو
● استرس قبل از ازدواج !؟
● نکاتی که زوج در دوران نامزدی در نظر داشته باشند
● مقایسه کردن چگونه سبب ایجاد اختلاف در خانواده می شود؟