»» پایگاه خبری و اطلاع رسانی جــارچی
ku

"تفكر" كه در لغت به معنای اندیشیدن است، با تامل و تدّبر، هم معناست و در اصطلاح عبارت است از تشكیل دو مقدّمه صغری و كبری برای دستیابی به یك نتیجه. مثال: 1ـ آنچه پایدار است بر ناپایدار رجحان دارد. 2ـ آخرت پایدار و دنیا ناپایدار است. پس: آخرت بر دنیا رجحان دارد. تفكر، خود، عبادتی بزرگ، بلكه از بهترین عبادت ها است، تا آنجا كه حضرت صادق (علیه السلام) فرموده اند: "ساعتی اندیشه از سالی عبادت بهتر است. همانا تنها خردمندان درك می كنند."

آنچیزی که بر اساس آن رفتار می کنیم همان  تفکرات و باورهای ما هستند هر چه کیفیت باورها و شناخت فرد بالاتر باشد دارای رفتار و اعمال مناسب تر و وقار و عزت نفش بیشتری است.

مهارت تفکر که به شناخت بهتر و موثرتر در امور زندگی میانجامد مهمترین دلیل و عامل در موفقیت های ما است


آثار تفكر
تفكر و اندیشیدن، آثار پرباری دارد که به چند نمونه آن اشاره می شود:
ـ رای صائب:
اولین اثر نیكوی تفكر، به دست آوردن رای پخته و درست پیرامون كار مورد نظر است؛ زیرا متفكر، عجولانه عمل نمی كند و به قول معروف "بی گدار به آب نمی زند" بلكه با اندیشیدن پیرامون موضوع، راه حل صحیحی برای آن می یابد. حضرت علی (علیه السلام) می فرمایند: "هر كس زیاد اندیشه كند، رأیش نیكو گردد."

ـ مصونیت از لغزش ها:
شخص خردمند، پیش از انجام هر كاری به فرجام آن می اندیشد، آرای دیگران را جویا می شود، تجربیات پیشینیان را به كار می بندد و پس از یك جمع بندی اندیشمندانه، به كار، اقدام می كند، از این رو، احتمال خطا و خسران در چنین كاری به شدت كاهش می یابد و در برابر، بازدهی آن زیاد می شود. به فرموده حضرت علی (علیه السلام)، "هر كس پیش از اقدام به كار، بیندیشد، درستی كارش فزونی می یابد." امام صادق (علیه السلام) فرمودند: مردی نزد رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) آمد و اندرز خواست. رسول اكرم سه بار فرمودند: اگر اندرزی گویم به كار می بندی؟‌ آن مرد، در هر بار، جواب مثبت داد. حضرت آن گاه فرمودند: "هر گاه قصد كاری كردی در فرجامش بیندیش، اگر صحیح بود انجامش بده وگرنه از آن صرف نظر كن."

ـ دعوت به نیكی ها:
فكر و اندیشه صحیح، انسان را به بسیاری از نیكی ها سوق می دهد و بسان محركی قوی، چرخ نیكوكاری را به گردش می اندازد. حضرت علی (علیه السلام) فرموده اند:"اندیشیدن، انسان را به طرف نیكی و انجام آن سوق می دهد."
حضرت صادق (علیه السلام) نیز ضمن تجلیل و ارج نهادن به تفكر و اندیشه، هشت اثر ارزنده برای آن بیان كرده و می فرمایند:
"تفكر و اندیشه، آیینه نیكی ها، كفاره گناهان و موجب فروغ دل ها، گشاده رویی، موفقیت در آبادی آخرت، آگاهی به فرجام كارها و افزایش دانش است و خصلتی است كه خداوند به چیزی مانند آن پرستیده نمی شود."

ـ سلامت و نیك فرجامی
اثر مهم دیگر اندیشه، سلامت و خوش عاقبتی در كارهاست، چرا كه شخص خردمند با تدبر و تامل پیرامون كارها و برنامه های خویش تلاش می كند تا آفت ها و پیامدهای ناهنجار را شناسایی و دفع نماید، از این رو، كمتر دچار زیان های مادی و معنوی و به ندرت گرفتار لغزش و اشتباه می شود. حضرت علی (علیه السلام) در این راستا فرموده اند:"اساس سالم ماندن از اشتباهات، اندیشیدن پیش از انجام كار است."

پرهیز از اندیشه های هوس آلود:
نكته مهمی كه اسلام در زمینه تفكر با دید منفی به آن نگریسته و پیروان خویش را از آن باز داشته است، اندیشه های هوس آلود است كه علاوه بر بی ثمر بودن، انسان را به وادی های خطرناك نیز سوق می دهد. امیر مؤمنان علی (علیه السلام)، اندیشه غیر منطقی و دور از حكمت را هوا و هوس و بی معنی دانسته و فرموده اند:"اندیشه در چیزی جز حكمت، هوس است."
آن حضرت همچنین فرموده اند: "اندیشه پیرامون گناه، انسان را به انجام آن می كشاند." بنابر این، مومن خردمند، باید از نظر تجزیه و تحلیل، ورزیده شود و عقل و اندیشه خود را كنترل كرده، تنها در مسائل جدی و سودآور به كار اندازد، تا به سعادت مادی و معنوی دست یابد. از سوی دیگر باید فكر خویش را از هرگونه اندیشه ناشایست باز دارد. حضرت علی (علیه السلام)، می فرمایند: "روزه دل از فكر گناه آلود، برتر از روزه شكم از خوردنی ها است."

منبع: پایگاه اینترنتی اندیشه قم
 
*** بیشتر ***
ارسالی از   گروه جارچی   1396/08/27 | بازدید : 2330
فکر,مدیریت,زندگی,رشد,موفقیت,
در صورت تمایل انتقادات , پیشنهادات و نظرات خود را از « اینـــجا » ارسال فرمایید
مطالب مرتبط دیگر
◄ استرس عامل درجا زدن,رخوت,بی خوابی و ...
◄ آیا یک خانواده به محبت و احترام نیاز دارد؟
◄ پنج روش جدید برای تقویت اعتماد به نفس
◄ مدارا در زندگى اجتماعى بلی یا خیر؟
◄ کاهش شکستها و دغدغه ها با خود شناسی
◄ 15 نکته در موفقیت امور فردی و جمعی
◄ نقش مهارت مدیریت زمان در رشد و موفقیت پایدار چگونه است؟
◄ پانزده درس زندگي كه در کمتر مدرسه اي ياد می دهند
◄ فرمول ساده حل مشکلات را می دانیم؟
◄ نیم نگاهی به اوقات فراغت و رفتارهای ما
◄ آیا اظهار محبت نوعی چاپلوسی است؟
◄ خاطرات بد و ناگوار را اینگونه کنار بزنیم قسمت اول
◄ رازهای موفقیت: چگونه یک فرد موفق باشیم
◄ زمان هاي ممنوع براي قضاوت
◄ نقش متقاعد سازی در موفقیت
◄ چگونه قدرت تحمل خودمان را بالا ببريم؟
◄ آیا رفاه و راحت طلبی فرق می کنند؟
◄ چه افرادی همیشه مورد تحسین دیگران هستند؟
◄ چه کار کنیم تا شنوندگان با دقت بیشتری به صحبتهای ما گوش کنند؟
◄ آیا این ده مهارت در ما وجود دارد؟
◄ این شخصیتها هیچگاه در زندگی خود احساس موفیت و آرامش واقعی نمی کنند
◄ آیا می خواهید از خانه و خانواده فرار کنید؟
◄ آموزش مهارت های زندگی ( ویژه جوانان و نوجوانان)
◄ رمز موفقیت و خوشبختی به همین سادگی است
◄ رازها و نکات کلیدی در ارتباط دیگران