»» پایگاه خبری و اطلاع رسانی جــارچی
ku

ویژگی‌های شخصیت سالم

البته احتمالا غیر از دادن بلیت، موارد دیگری را هم می‌توان پیدا كرد كه نشان‌دهنده شخصیت شما باشد، مواردی از قبیل اینكه وقتی به دیگران می‌رسید چگونه رفتار می‌كنید، یا موقع عصبانیت چه‌ طور واكنش نشان می‌دهید، یا مثلا وقتی كسی به شما محبت می‌كند، از رفتار او چه برداشتی می‌كنید و چگونه به آن پاسخ می‌دهید، همگی با نوع شخصیت شما ارتباط دارد.

ویژگی‌های 
شخصیت سالم

 

پس به عبارت دیگر می‌توان گفت كه شخصیت ما مجموعه‌ای از افكار، احساسات، هیجانات، رفتارها و واكنش‌ها است كه از نوجوانی و جوانی در ما شكل می‌گیرد و تاثیرات آن بر تمام جنبه‌های زندگی سایه می‌افكند و در طول زندگی‌مان تقریبا الگوی ثابتی دارد. اما شخصیت سالم واقعا چگونه است، چه خصوصیاتی دارد یا باید چه كیفیتی داشته باشد؟ برای پاسخ به این سوال لازم است دوباره به تعریف شخصیت در بالا نگاهی بیندازیم و به چند نكته دقت كنیم:


1- فراگیر بودن و تاثیرگذاری بر جنبه‌های مختلف زندگی، از شرایط اصلی شخصیت است، به این معنا كه شخصیت یک فرد تقریبا بر همه برخوردها و شرایط زندگی او تاثیرگذار است.

2- ثبات نسبی این خصوصیات در طول زندگی است، به این صورت كه پس از شكل‌گیری در اوایل جوانی، ادامه می‌یابند و با گذشت سال ها تفاوت كمی می‌كنند. به همین علت است كه نمی‌توان انتظار داشت افراد پس از ازدواج، زیاد تغییر كنند.

3- شخصیت هم شامل افكار، عقاید و برداشت‌های فرد است و هم شامل هیجانات، عواطف و احساسات و هم توانایی كنترل و مدیریت این هیجانات و احساسات.

افراد دارای شخصیت سالم حتی در شرایطی كه برای شان مطلوب نیست می‌توانند خود را كنترل كنند و از خود انعطاف نشان دهند.
4- رفتار و برخوردهای ما در شرایط گوناگون نیز بخش مهمی از شخصیت‌مان را تشكیل می‌دهند.

پس شخصیت من را در صورتی می‌توان سالم دانست كه صفات اخلاقی‌ام باعث شود تا بتوانم روابط مناسب و پایداری با بیشتر افراد برقرار نمایم، بتوانم هیجانات و احساسات شدید و ناگهانی خود را كنترل كنم یا آنها را به شكلی جامعه‌پسند بروز دهم و رفتارم با هنجارهای جامعه‌ای كه در آن زندگی می‌كنم تفاوت اساسی نداشته باشد، یا به عبارت دیگر بتوانم به شكل مناسبی خودم را با این هنجارها وفق بدهم. افراد دارای شخصیت سالم حتی در شرایطی كه برایشان دلخواه نیست می‌توانند خود را كنترل كنند و از خود انعطاف نشان دهند یا برای تغییر شرایط محیطی، اقدامات لازم را انجام دهند.

خوب، اگر شما هم مثل من همه این خصوصیات را ندارید، لازم نیست خیلی نگران یا از خود ناامید شوید. اگر حتی تعدادی از این خصوصیات را داشته باشید، به احتمال زیاد شما اختلال شخصیت ندارید!

دكتر سید وحید شریعت - روا‌ن‌پزشك
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران
*** بیشتر ***
ارسالی از   گروه جارچی   1396/10/26 | بازدید : 3721
پزشکی,نکات-پزشکی,پزشکی-و-سلامت,دانستنیهای-پزشکی,آموزش-بهداشت,پروتز,پلاك-دنداني,ارتودنسي,تاريخچه-دندانپزشكي,جراحي,جراحي-لثه,جرم-دندان,دانشكده-هاي-دندانپزشكي,راديولوژي,رژيم-غذايي,سابقه-پزشكي,ساختمان-دندان,مراقبت-هاي-بعد-از-عمل,ويزيت,علائم-بيماريها-,شيرخواران,مشكلات-خواب,استفراغ,تب-در-كودكان,درد-شكم,مشكلات-ادراري,گلو-درد,سردرد,مشكلات-تنفسي,مشكلات-شنوايي,يبوست,مشكلات-وزن,افزايش-خونريزي-عادت-ماهيانه,خارش-ناحيه-تناسلي,افسردگی,عادت-ماهيانه-دردناک,روش‌هاي-جلوگيري-از-بارداري,مقاربت-دردناک,كاهش-ميل-جنسي-در-زنان,توصيه-هاي-پزشکی-ویژه,سلامت-محيط-كار,مقاله-پزشکی,ورزش-در-سلامت,تازه-های-علمی,تازه-های-علم,اخبار-و-تازه-های-علمی,مقاله-و-تازههای-علمی,مطالب-علمی,سایت-های-علمی,
در صورت تمایل انتقادات , پیشنهادات و نظرات خود را از « اینـــجا » ارسال فرمایید