»» پایگاه خبری و اطلاع رسانی جــارچی
عکس خبری فال روزانه تعبیر خواب دانلود آهنگ امروز : چهارشنبه 2 اسفند 1396
ku

شیوه‌های تسکین درد رویش دندان‌ در نوزادان


همه چیز درباره دندان‌های شیری

معمولا هنگامی که کودک ۶ ماهه است اولین دندان‌های شیری در دهان او ظاهر می‌شود. رویش بقیه این دندان‌ها تا پایان ۲ یا ۳ سالگی طول می‌کشد. تعداد دندان‌های شیری در هر فک ۱۰ عدد و در تمامی دهان ۲۰ عدد است. متاسفانه بسیاری از پدر‌ها و مادر‌ها فکر می‌کنند که زود خراب شدن دندان‌های شیری و کشیدن آن‌ها مهم نیست چرا که دندان‌های دائمی به جای آن‌ها خواهند رویید. به این ترتیب با عدم مراقبت کافی باعث پوسیدگی زودرس و از دست رفتن آن‌ها می‌شوند که نتیجه آن رویش نابجا یا عدم رویش دندان‌های دائمی زیرین است. در صورتی که توجه به دندان‌های شیری مهم است.

دندان‌های شیری کودکان معمولا از ۶ سالگی شروع به افتادن می‌کند. افتادن دندان‌های شیری از ۲ دندان جلویی بالا و پایین شروع می‌شود. گاهی ممکن است دندان‌های شیری کودکان ۶ ماه زود‌تر بیفتد یا ۶ ماه دیر‌تر، ولی به صورت کلی در ۵ و نیم سالگی باید یک عکس از دندان‌های کودک گرفته شود و با تشخیص دندانپزشک مشخص می‌شود که این دندان لق می‌شود یا کج در می‌آید. در ۵ سالگی با مراجعه به دندانپزشک و معاینه او اگر دندان از آن نوع باشد که فرم طبیعی ندارد باید کشیده شود. دندان شیری اگر تا ۷ سالگی لق نشود ممکن است از داخل دربیاید. در نتیجه با به موقع عکس گرفتن از دندان‌ها توسط دندانپزشک تشخیص داده می‌شود، در غیر این صورت دندان جای مناسب درنمی‌آید.

از ۵ سالگی به بعد دندان‌ها شروع به افتادن می‌کنند. در بعضی از کودکان این اتفاق زود‌تر می‌افتد و در بعضی دیگر دیر‌تر. نکته مهم این است که دندان‌های دائمی سرجای طبیعی خودشان قرار بگیرند. در نتیجه ۶ ماه دیر افتادن یا ۶ ماه زود افتادن دندان مهم نیست. مهم‌ترین نکته این است اگر دندان سرجای اصلی خود در نیاید ممکن است به صورت کج در بیاید. دندان‌های دائمی باید زیر دندان‌های شیری در بیایند.

اگر به این حالت نباشد دندان‌های دائمی در سمت داخل دندان‌های شیری درمی‌آیند و آن هنگام است که مادر متوجه می‌شود دندان‌ها سرجای خودشان در نیامده‌اند. اگر این حالت به وجود بیاید دندان شیری لق نمی‌شود و با فشاری که همیشه به سمت بالا وارد می‌کنند ریشه دندان تحلیل می‌رود یعنی عملا ریشه‌ای برای دندان باقی نمی‌ماند. توصیه می‌شود حتما به دندانپزشک مراجعه کنند چون با گرفتن عکس بزرگ از دندان مشخص می‌شود که دندان سر جای اصلی خود قرار گرفته است یا نه؟ اگر دندان سرجای اصلی خود نباشد و آن ‌را به موقع بکشند سرجای خود برمی‌گردد، ولی اگر رویش دندان‌های شیری تمام شده باشد دندان سر جای خود برنمی‌گردد، یعنی عمل بیرون آمدن دندان شیری و رویش دندان سر جای اصلی همزمان با هم انجام نمی‌شود. وقتی رویش دندان تمام شود با کشیدن دندان آن هرگز سرجای اصلی خود قرار نمی‌گیرد.

درآمدن دندان و علایمش

خانواده ها اعتقاد دارند که دندان در آوردن سبب تب، خشم، عصبانیت و حتی سرفه شیرخواران می گردد و با هر دندان در آوردن یکی از علایم فوق را که در هنگام دندان درآوردن قبلی داشته است ممکن است تکرار گردد. بعضی اعتقاد دارند رویش دندانها با درد و خارش لثه همراه است.

علایم رویش دندانها در باور مردم عبارت است از:

برافروختگی و سرخی گونه ها
جاری شدن آب دهان کودک
احتمال عرق جوش شدن باسن کودک
بروز دانه های سفید روی لثه ها و گاه قطرات خون هنگام سر زدن دندان از لثه
جویدن هر چیزی که در دسترس کودک است

شیوه های تسکین درد درآمدن دندان در نوزادان

روشهای گوناگونی برای تسکین درد دندان و آرام کردن کودک وجود دارد. می توانید لثه اش را با انگشت کوچکتان بمالید. قبل از استفاده دارو یا ژل جهت از بین بردن درد (که توصیه نمی شود) شیوه های دیگر را نیز امتحان کنید.

دندان گیر: گفته می شود دندان گیرها جایگزین خوبی برای شیوه های دارویی تسکین درد هستند. دندان گیر کمک می کند دندانها راحت تر و سریعتر بر روی لثه ها ظاهر شوند. اما افتادن روی زمین و آلوده شدن آن خطر عفونتها بخصوص برفک و عفونتهای گوارشی را بیشتر می کند.

حلقه های دندان گیر حاوی آب: سردی این حلقه ها درد را بیشتر تسکین می دهد. داشتن دو حلقه یا بیشتر باعث می شود همواره حلقه های سرد در دسترس باشد و کودک از آنها استفاده کند. به پاکیزه بودن این حلقه ها توجه جدی نمایید.

دندان گیرهای جغجغه ای: رنگ روشن و صدای جغجغه آرام کننده کودک می باشد؛ اما تمیز نگه داشتن آن مهم است.

دندان گیرهای بافت دار: این نوع دندان گیر دارای اشکال گوناگون و سطوح سخت و نرم است که مطابق با نیاز کودک برای به لثه کشیدن او ساخته شده است.

بابونه: این دانه ها در مغازه های دارویی و بعضی داروخانه ها یافت می شود و می تواند جایگزین ژل شود.

ژل مسکن درد: ژل دندان در داروخانه ها یافت می گردد. به میزان قند و نیز توصیه های مربوط به سن استفاده از دارو که روی بروشور ثبت شده است، توجه کنید. تا حد امکان از ان استفاده نشود.

دارو: اگر شیوه های ذکر شده موثر نبود، شربت استامینوفن مفید است. فقط در موقعیتهای اضطراری و طبق دستورالعمل میزان دارو، استفاده کنید.

غذاهای انگشتی: کودکانی که می خواهند دندان درآورند، از اینکه غذاهای انگشتی را بجوند لذت می برند. جویدن سبب تقویت و استحکام ماهیچه های آرواره فرزندتان می گردد. الیاف موجود در برخی از سبزیها سبب تمیز شدن سایر دندانهای موجود در دهان کودک می گردد.

منبع: مجله شهرزاد  و سایت دکتر احمد شاه‌فرهت
*** بیشتر ***
ارسالی از   گروه جارچی   1396/12/03 | بازدید : 1223
تربیت-کودک,خانواده,کودکیاری,مشکلات-رفتاری,آسیب,دندان-درد,
در صورت تمایل انتقادات , پیشنهادات و نظرات خود را از « اینـــجا » ارسال فرمایید