»» پایگاه خبری و اطلاع رسانی جــارچی
ku

نغمه موسیقی ایرانی در کارگاه های آموزشی

هنرمندان جوان قدیم در موسیقی ایرانی که امروزه هر کدام به هنرمندانی شاخص و توانمند در حوزه کاری خود بدل شده اند در زمان یادگیریشان از محضر اساتیدی بهره برده اند که هر کدام نقش بسزایی در روند و شکل گیری موسیقی ایرانی داشته اند.

نغمه موسیقی ایرانی در کارگاه های آموزشی

این اساتید در منزل خود را به عنوان مکتبخانه روی شاگردانشان می گشودند و با آمد و شد هنرآموزان و برخورد مستقیم با آنها، علاوه بر این که شیوه درست موسیقی ایرانی را به نسل های بعد منتقل می کردند، به شاگردان خود درس اخلاق، شیوه زندگی و داشتن روحیه هنرمندی و... را هم می آموختند. بدون تردید می توان گفت این برخورد مستقیم بیشترین نقش را در شکل گیری هنرمندان بزرگ امروز ما داشته است. هنرمندان امروزی نیز از این روش بخوبی یاد می کنند و معتقدند که درس گرفتن رودررو از اساتیدی چون درویش خان، نورعلی خان برومند، صبا، خالقی و... بر رشد کاری آنها تاثیر بسزایی داشته است.

● مرکز حفظ و اشاعه موسیقی

یکی از مراکزی که در معرفی هنرمندان بزرگ به جامعه نقش بسزایی داشته، مرکز حفظ و اشاعه موسیقی بود که زیر نظر داریوش صفوت اداره می شد. آن مرکز که علاوه بر آموزش، وظیفه معرفی و حضور هنرمندان در رادیو را نیز به عهده داشت، بزرگانی چون حسین علیزاده، مجید کیانی، پرویز مشکاتیان، داود گنجه ای، جلال ذوالفنون، محمدرضا لطفی، علی اکبر شکارچی، داریوش طلایی، محمدعلی کیانی نژاد، داریوش پیرنیاکان، مرحوم نورالدین رضوی سروستانی و... را به جامعه معرفی کرد. این مرکز با شیوه آموزشی خوب خود و با ایجاد فضایی برای ارائه هنرشان در برنامه های مختلف رادیویی، باعث شدهم مردم با صدای ساز و آواز آنان آشنا شوند و هم این که با موسیقی اصیل ایرانی ارتباط برقرار کنند. تربیت شدگان این مرکز در سال های بعد هر کدام راهی متفاوت را در موسیقی ایرانی برای خود در پیش گرفتند و با فعالیت های گسترده، آثاری جاودانه خلق کردند.

● پا جای استادان

بزرگان موسیقی امروز ما در کنار کنسرت ها، انتشار آلبوم ها و حضور در عرصه تدریس شاید آنقدر باید و شاید به شیوه اساتید خود به آموزش موسیقی نپرداخته اند. در واقع آنان تنها به تدریس در دانشگاه های موسیقی و آموزشگاه ها بسنده کرده ا ند که البته در حد خود کارساز است.

اما آن چیزی که در این سال های اخیر توجه بزرگان موسیقی را به خود جلب کرده، برگزاری کارگاه های آموزشی است که صد البته به شیوه استادان قدیمی نخواهد بود، چرا که فضای اجتماعی امروز ما چنین امکانی را نمی طلبد. اما باز هم باب شدن چنین اتفاقی حتی به شیوه جدید نقطه عطفی در بروز آموزش موسیقی به شیوه کاملا درست است.

● آغاز برپایی کارگاه های آموزشی

آغاز برپایی کارگاه های آموزشی به تلاش های مجید کیانی بر می گردد که کنسرت هایی پژوهشی را در فرهنگسرای نیاوران برگزار کرد. این نوازنده سنتور در برنامه ای منسجم، کنسرت هایی را در قالب پرسش و پاسخ درخصوص موارد مختلف موسیقی و ساز سنتور برگزار می کرد که دانشجویان و علاقه مندان بسیاری از آنها بهره می برند.

در سال ۸۵ به صورت رسمی تر،کارگاه هایی آموزشی از سوی فرهنگستان هنر شکل گرفت که آغازگر آنها کلاس های آواز محمدرضا شجریان بود.

نکته: آموزش سینه به سینه موسیقی ایرانی از زمان های قدیم با عنوان مکتبخانه تا به امروز که همان اسم کارگاه را با خود یدک می کشد ادامه دارد و باید دید طی سال های آینده چند آهنگساز، نوازنده و خواننده مطرح از این کلاس ها به جامعه هنری می پیوندند ماهیت این کارگاه که ارتقای سطح فرهنگ و دانش موسیقی اصیل ایرانی و آشنایی خوانندگان با تکنیک های تخصصی آواز بود، علاقه مندان بسیاری را به سوی خود کشاند به گونه ای که در مرحله اولیه، داوران این کارگاه متشکل از حمیدرضا نوربخش، مظفر شفیعی، علی جهاندار و محسن کرامتی ۳۰۰ نفر را انتخاب و با گزینش در چندین مرحله، تعدادی را برای آموزش انتخاب کردند که تا به امروز روند تحصیل خود را ادامه می دهند. روند برگزاری کارگاه های موسیقی از سوی فرهنگستان هنر وسعت گرفت به گونه ای که داریوش طلایی نوازنده تار و سه تار نیز کلاس هایی را با عنوان خلاقیت در موسیقی برپا کرد. البته هنرمندانی می توانستند در این جلسات حضور یابند که با ردیف های موسیقی ایرانی آشنایی کامل و کافی داشته و از آمادگی لازم جهت فراگیری ظرایف تخصصی در نواختن تار و سه تار برخوردار باشند.

● صعود و نزول کارگاه های آموزشی

شکل گیری کارگاه های آموزشی توسط استادان موسیقی این نوید را به آیندگان می داد که هنرجویان موسیقی به صورت کاملا حضوری از محضر بزرگان موسیقی بهره ببرند و به شیوه گذشته از آموخته های این هنرمندان درس بگیرند. اما متاسفانه این روند طی یکی دو سال گذشته کمرنگ شده و تنها به برگزاری چند کلاس و کارگاه موقتی محدود شده است. در همین راستا حسین بهروزی نیا نوازنده بربط، لیلی افشار نوازنده گیتار، دلبر حکیم آوا نوازنده پیانو و تعدادی دیگر از هنرمندان، کارگاه هایی را برگزار کرده اند. البته همین چند هفته پیش، پس از ۳ سال رکود در برپایی رسمی و دائمی کارگاه های آموزشی اساتید، حسین علیزاده بازار این روش را دوباره داغ کرد و به طور رسمی اعلام کرد قصد دارد کارگاه های آموزشی خود را در تهران و شهرستان ها برگزار کند.

برگزاری این کارگاه ماحصل کنسرت های استانی این آهنگساز است و به استقبال گسترده هنردوستان شهرستانی از موسیقی ایرانی برمی گردد. این نوازنده تار که حدود ۳۰ سال به آموزش موسیقی در کنار کارهای هنری اش مشغول است، قصد دارد در این کارگاه ها شیوه تخصصی خودش را در نوازندگی ارائه دهد.

آنچه او به عنوان آموزش موسیقی به آن معتقد است، آموزش از روی کتاب و متد مشخص نیست. علیزاده در این کلاس ها از همان روز اولی که هنرجو ساز دستش می گیرد، نگاه شخصی اش را منتقل خواهد کرد. البته این نوازنده می گوید قصد ندارد خودش را در شاگردانش تکرار کند، بلکه می خواهد شیوه درستی از آموزش را ارائه دهد. روند آموزشی از زمان هنرمندان قدیم ایران با عنوان مکتبخانه و آموزش سینه به سینه موسیقی ایرانی تا به امروز که همان اسم کارگاه را با خود یدک می کشد، ادامه دارد و باید دید طی سال های آینده چند آهنگساز، نوازنده و خواننده مطرح از این کلاس ها به جامعه هنری می پیوندند که بتوانیم از آنان با عنوان استاد یاد کنیم.*** بیشتر ***
ارسالی از   گروه جارچی   1396/12/05 | بازدید : 1305
فیلمنامه-نویسی-و-بازیگری-سینما,کلاس-های-کارگردانی,آموزش--سینما-و-تئاتر,کتاب-بازیگری-آنلاین,آموزش-بازیگری-آنلاین,فیلمنامه-نویسی,اموزشگاه-بازیگری,آموزش-بازیگری,آموزش-صداگذاری-روی-فیلم,آموزش-صدا-گذاری,آموزش-میکس-و-مسترینگ,آموزش-نرم-افزارهای-موسیقی,آهنگسازی-و-تنظیم,آموزش-آهنگسازی-با-کامپیوتر,آموزش-آهنگ-سازی,آموزشگاه--های-مجاز-موسیقی,آموزش-تار,نت-آهنگ,اکوئیپمنت-گیتار-الکتریک,آهنگ-بیکلام,ردیف-آوازی-,آواز,مبانی-آهنگسازی,سلفژ,نت-خوانی,آکوردهای-سه-صدایی,تئوری-موسیقی,سایت-موسیقی,آموزشگاه-موسيقی,
در صورت تمایل انتقادات , پیشنهادات و نظرات خود را از « اینـــجا » ارسال فرمایید