»» پایگاه خبری و اطلاع رسانی جــارچی
ku

وزن در شعر و موسیقی

وزن در اصل تعادلی است میان دو یا چند چیز و یا به عبارتی دیگر سنگینی چیزی نسبت به چیزهای دیگر ، مثلاً وزن اجرام زمینی تعادلی است که بین اجسام مختلف و جازبه زمین برای باقی ماندن آنها بر روی زمین ایجاد می شود ، یعنی سنگینی آنها بر روی زمین ، به همین صورت وزن در موسیقی و یا وزن در ادبیات شعری نیز می تواند تعریف شود .

وزن در شعر و
 موسیقی

به طور کلی وزن موسیقایی یعنی تعادل بین شدت و ضعف صداها (قدرت یا توان اصوات و یا همان آکسان ها ) و به عبارتی دیگر سنگینی و سبکی صداها . مرحوم روح ا... خالقی در کتاب " نظری به موسیقی جلد دو فصل موسیقی قدیم ایران" آورده " وزن را در اصطلاح موسیقی قدیم ایقاع می گفتند . فارابی وزن را چنین تعریف کرده : ایقاع عبارت است از تقسیم صداها به زمان هایی که از حیث مقدار محدود باشند . ( به نظر این جانب تعریف فارابی از وزن ، اشاره به واحدهای کوچک موسیقی ریتمیک است که امروزه بدانها میزان و در واحدهای کوچکتر ضرب گفته می شود ) صفی الدین تعریف جامع تری کرده و می گوید : ایقاع عبارت است از توالی یک عده نقرات که به وسیله زمانهایی که دارای مقداری محدودند از یکدیگر جدا شده و زمان ها وزن مخصوصی در دوره های مساوی ایقاعی دارند که آن تساوی را طبع سلیم درک می کند " (خالقی:۱۳۴۱:صفی علیشاه) (در این تعریف نقره به معنای ضرب ، دور به معنای گام یا فاصله ای که مجدداً می تواند تکرار شود و دورهای مساوی ایقاعی به معنای میزان آمده است) .
*** بیشتر ***
ارسالی از   گروه جارچی   1396/11/30 | بازدید : 1208
فیلمنامه-نویسی-و-بازیگری-سینما,کلاس-های-کارگردانی,آموزش--سینما-و-تئاتر,کتاب-بازیگری-آنلاین,آموزش-بازیگری-آنلاین,فیلمنامه-نویسی,اموزشگاه-بازیگری,آموزش-بازیگری,آموزش-صداگذاری-روی-فیلم,آموزش-صدا-گذاری,آموزش-میکس-و-مسترینگ,آموزش-نرم-افزارهای-موسیقی,آهنگسازی-و-تنظیم,آموزش-آهنگسازی-با-کامپیوتر,آموزش-آهنگ-سازی,آموزشگاه--های-مجاز-موسیقی,آموزش-تار,نت-آهنگ,اکوئیپمنت-گیتار-الکتریک,آهنگ-بیکلام,ردیف-آوازی-,آواز,مبانی-آهنگسازی,سلفژ,نت-خوانی,آکوردهای-سه-صدایی,تئوری-موسیقی,سایت-موسیقی,آموزشگاه-موسيقی,
در صورت تمایل انتقادات , پیشنهادات و نظرات خود را از « اینـــجا » ارسال فرمایید