»» پایگاه خبری و اطلاع رسانی جــارچی
ku


آلودگی هوا تغییر در ویژگی‌های طبیعی جو براثر مواد شیمیایی، غباری یا عامل‌های  زیست‌شناختی  است. جو یا  اتمسفر سامانه‌ٔ   گازیِ طبیعیِ پویا و پیچیده‌ای‌است که زندگانی در سیارهٔ زمین به آن بازبسته‌است. تحلیل‌رفتن لایه اوزن ِ استروسفر به خاطر آلودگی هوا، دیرزمانی‌است که خطری برای تندرستی مردمان و نیز زیست‌بوم‌های زمین شناخته می‌شود.

این آلودگی هوا ممکن است طبیعی (مانند فعالیت آتش‌فشان‌ها)، یا مصنوعی باشند. آلودگی‌های مصنوعی عمدتا ناشی از فعالیت وسایل نقلیه و کارخانه‌ها هستند.

در تعریف ساده، آلودگی صوتی یا سرو صدا، امواج ناخواسته‌ای است كه تحت شرایط مكانی و زمانی خاص، بر فعالیتهای ارگانیسم‌های زنده به ویژه انسان تأثیر گذاشته و ممكن است با ایجاد عوارض متعدد جسمی و روحی، آرامش و راحتی او را سلب كند.

  منابع آلوده کنندهٔ هوا به دو قسمت طبیعی و مصنوعی تقسیم بندی می‌شود:

   1. منابع طبیعی شامل موارد ذیل می‌باشد:

          * فعالیت‌های آتش‌فشان‌ها و آتش سوزی جنگل‌ها
          * گرد و غبار طبیعی
          * دود و مونواکسید کربن ناشی از آتش سوزی‌ها
          * گاز رادون ناشی از کانی‌های زمین
          * درختان کاج که ترکیبات آلی را از خود متصاعد می‌کنند.

   2. منابع مصنوعی

    وسایل نقلیه موتوری مشکلی اساسی هستند که دی اکسید نیتروژن که مهمترین آلوده کننده هوا است را تولید می‌کنند.سایر منابع مصنوعی آلوده کننده هوا عبارتند از زغال سنگ سوزها، صنایع مختلف آلودگیهای ناشی از سوزاندن بقایای کشاورزی و...

اثرات بر روی انسان

سالیانه ۳ میلیون نفر در اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند که ۹۰ درصد آنان در کشورهای توسعه یافته هستند. دربعضی کشورها تعداد افرادی که در اثر همین عامل جان خود را از دست می‌دهند بیشتر از قربانیان سوانح رانندگی است. این مرگ و میر بطور خاص مربوط به آسم، برونشیت، تنگی نفس و حملات قلبی و آلرژی‌های مختلف تنفسی است. آلودگی هوا به طرق گوناگونی می‌تواند آثار زیانبار درازمدت و کوتاه مدتی بر سلامت انسانها بگذارد. تاثیر آلودگی هوا بر افراد مختلف متفاوت است. آسیب پذیری برخی افراد در برابر آلودگی هوا بسیار بیشتر از سایرین است. کودکان کم سن و سال و سالمندان بیشتر از دیگران از آلودگی هوا آسیب می‌بینند.

معمولا میزان آسیبها بستگی به میزان قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی زیانبار دارد یعنی مدت تماس با آلاینده‌ها و غلظت مواد شیمیایی. صدمات ریوی ناشی از هوای آلوده به اوزون، خطری است که هر ۳ نفر از ۵ نفر با آن روبرو هستند.
باران اسیدی

یکی از آثار و نتایج آلودگی هوا باران اسیدی است. باران‌های اسیدی از گازهای سولفور دی اکسید و از خانوادهٔ نیتروژن اکسید که از دود اگزوز اتومیبلها و کارخانجات ایجاد می‌شود، به وجود می‌آید. این گازها در اتمسفر زمین با بخار آب واکنش داده و اسیدهایی مانند سولفوریک اسید و نیتریک اسید را تشکیل می‌دهند.
آلوده‌کننده‌ها

موادی همچون مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، هیدروکربن‌های سوخته نشده و ترکیبات سربی از موادی هستند که باعث آلودگی هوا می‌شوند.
پیشگیری

در بسیاری از کشورهای جهان اقداماتی برای کاهش آثار آلودگی هوا بر محیط زیست انجام شده‌است. درحالی که دانشمندان آثار زیانبار آلودگی هوا را بر گیاهان، حیوانات و زندگی انسانها مطالعه می‌کنند، قانون‌گذاران قوانینی را برای کنترل کاهش آلاینده‌ها تصویب نموده و آموزگاران در مدارس و استادان در دانشگاهها آثار آلودگی هوا را برای نسل جوان تشریح می‌کنند.

اولین گام برای حل مشکل آلودگی هوا ارزیابی است. محققان آلودگی هوا را بررسی نموده و استانداردهایی را برای اندازه‌گیری نوع و مقدار آلاینده‌های خطرناک تعیین می‌کنند. بعد از آن باید حد مجاز آلاینده‌های هوا مشخص شود.

در مرحله بعد می‌توان گامهایی برای کاهش آلودگی هوا برداشت. تنظیم مقرراتی برای موادی که در اثر فعالیتهای انسانی در فضا منتشر می‌شود این هدف را تکمیل می‌کند. بسیاری از کشورها برای میزان انتشار آلاینده‌های خودروها و صنایع محدودیت‌هایی را اعمال کرده‌اند. این کار از طریق سازمانهای هماهنگ‌کننده که وظیفه نظارت بر محیط زیست و هوا را به عهده دارند انجام می‌شود. در سازمان ملل برنامه مدیریت جو طرحهای زیست محیطی را در سراسر جهان اجرا می‌کند.
 
آلاینده ها و عوامل آلوده کننده هوا

 روزانه بالغ بر یک‌هزار و ۱۹۲ تُن مواد آلاینده در هوای تهران منتشر می‌شود. بیشترین این آلاینده‌ها مربوط به اکسیدهای گوگرد با انتشار ۶۹۵ تُن در هر روز است که بعد از آن به ترتیب اکسیدهای نیتروژن، منواکسید کربن و هیدروکربن‌های سوخته نشده، عمده آلاینده‌های هوای تهران محسوب می‌شوند. براین ارقام باید ۱۶ تن ذرات لاستیک و ۷ تن آزبست لنت ترمزها را در سال اضافه نمود. همچنین اگرچه بیش از ۸۰۰ هزار واحد صنعتی مستقر در تهران سهم بزرگی در آلودگی این شهر دارند، ۸۸ درصد آلودگی هوای تهران ناشی از آلایندگی وسایل نقلیه است، در حالی كه میزان استاندارد آزبست در هوا، صفر و میزانی كه سازمان بهداشت و محیط زیست برای اروپا ارائه داده، پنج‌صدهزارم فیبر بر میلی لیتر است، اندازه‌گیری این الیاف در هوای تهران، میزان آزبست را سه‌هزارم فیبر بر میلی‌لیتر نشان می‌دهد. این بدان معنا است هوایی كه تهرانی‌ها تنفس می‌كنند، ۶۰ برابر اروپا آزبست دارد. این میزان بالای آلایندگی در حالی است كه میزان استاندارد آزبست در هوای آزاد، صفر است. یکی از عوامل آلودگی هوا خودروهای فرسوده می باشند زیرا که از یک سو مصرف سوخت خودروهای فرسوده سه برابر خودروهای جدید و میزان آلایندگی‌شان چندین برابر آنها است. در این میان آلایندگی موتورسیکلت‌ها با توجه به این نکته که موتورسیکلت‌ها چندین برابر خودروهای شخصی آلودگی تولید می‌کنند وضعیت را بحرانی‌تر می‌کند .
اثرات آلودگی هوا

آلودگی هوا سالیانه باعث بیماری و از دست دادن جان تعداد قابل توجهی از انسان ها می شود. تا کنون تعداد زیادی انسان به دليل آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند و همچنان با گسترش صنعت و افزایش اتومبیل نه تنها از ميزان مرگ بر اثر آلودگی هوا کاسته نشده، بلکه به خاطر استنشاق هوای آلوده به دلیل دو آلاینده NOx و PM10 میزان بیماری ها بیشتر شده.
برنامه جامع مبارزه با آلودگی هوای تهران

در کنار آلودگی هوا باید به آلودگی صوتی نیز بعنوان یکی از مهمترین آلاینده‌های زیست محیطی ناشی از وسایل نقلیه در شهرهای بزرگ ایران اشاره داشت. به جز تهران میزان آلودگی هوای شهرهای اهواز، اراک، تبریز، مشهد، شیراز، کرج و اصفهان نیز مورد توجه خاص قرار دارد.

تا کنون برنامه هایی مانند «برنامه جامع مبارزه با آلودگی هوای تهران» طراحی و تصویب شده تا طبق این برنامه هوای پایتخت به کیفیت سالم و قابل تنفس برسد. این برنامه شامل ۷ محور ذیل می‌باشد: استاندارد سازی خودروهای نو، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، ارتقای حمل و نقل عمومی، بهبود کیفیت سوخت، معاینه فنی خودروها، مدیریت ترافیک و آموزش همگانی. این برنامه با همکاری وزارت صنایع، وزارت نفت، سازمان حفاظت محیط زیست، شهرداری تهران و پلیس راهنمایی و رانندگی به مورد اجرا در آمده است.

آلودگی هوا چهارمین عامل مرگ و میر در جهان است. طبق آمار، یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر در جهان در معرض آلودگی هوا قرار دارند و سالانه ۳ میلیون نفر در دنیا جان خود را به دلیل عوارض مستقیم یا غیرمستقیم آلودگی هوا از دست می‌دهند. وسایط نقلیه یکی از علل عمده آلودگی هوا هستند. ازن، دی اکسیدکربن، اکسیدهای گوگرد و نیتروژن، سرب، ذرات معلق و ترکیبات سمی مانند بنزن و فرمالدیید ترکیباتی هستند که در اثر سوخت خودرو ایجاد شده و هوا را آلوده می‏کنند. تماس با سطوح بالای آلودگی هوا با بیماری‏های ریوی، ناراحتی‏های قلبی و عروقی، آسیب به سیستم عصبی، سرطان و مرگ زودرس ارتباط دارد.

● آلاینده های سمی هوا

برخی مواد آلاینده ناشی از سوخت خودرو مانند بنزن و فرمالدیید سمی‏اند و اثر سرطان‏زایی‏شان شناخته شده است. این ترکیبات حتی در مقادیر کم تماس خطرناک هستند و ممکن است موجب تغییرات ژنتیکی، نقایص مادرزادی و سایر بیماری‌های خطرناک شوند. این ترکیبات می‏توانند به‌طور مستقیم بلعیده شوند یا به وسیله ذرات کوچک گرد و غبار به وارد ریه‏ها شوند.

● مغز

ذرات آلاینده و ترکیبات زیان‏آور هوای آلوده که از طریق تنفس‌، بلع یا پوست جذب بدن می‏شوند، از طریق جریان خون به مغز رسیده و سبب بروز التهاب‌های بیماری‎زا می‌شوند. بررسی‏ها نشان داده است تماس بیش از حد با آلاینده‌های ترافیکی هوا سبب افزایش ناتوانی‌هایی ذهنی می‌شود و افراد با افزایش سن بیشتر در معرض ابتلا به آلزایمر قرار می‌گیرند. به گفته محققان آلمانی، مشکلات حافظه‌ای زودهنگام در زنانی که حداقل مدت ۲۰ سال در نزدیکی خیابان‏های شلوغ و پرتردد زندگی کرده‌اند، بیشتر مشاهده می‌شود و آنها در انجام آزمون‎های ذهنی بازده بسیار نامطلوب‏تری دارند.


سرب، از آلاینده‏هایی است که در اثر سوخت خودرو ایجاد می‏شود. مسمومیت با سرب توانایی ذهنی را کاهش می‏‏دهد و به سیستم عصبی و سایر اندام‌ها آسیب می‏رساند. سرب در بدن تجمع پیدا می‏کند به همین دلیل حتی مقادیر کم بلع یا استنشاق سرب خطرناک است.


منوکسیدکربن که یکی دیگر از مواد زیان‏آور هوای آلوده است نیز می‏تواند موجب سردرد، کاهش هوشیاری، مشکلات دایمی سیستم اعصاب مرکزی و حتی مرگ شود.

● ریه

تماس با سطوح بالای آلودگی هوا با بیماری‏های ریوی، سرطان ریه و مرگ زودرس ارتباط دارد. پژوهشگران هلندی با بررسی ۶۳۲ کودک ۷ تا ۱۱ ساله دریافتند ناراحتی‏های تنفسی در کودکان با افزایش آلودگی هوا تشدید می‏شود. تماس با ذرات معلق شامل ذرات ریز میکروسکوپی و قطرات بسیار کوچک مایعات که به دلیل اندازه کوچک‏شان در بینی و قسمت فوقانی دستگاه تنفس ته‌نشین نمی‏شوند و در سیستم دفاعی طبیعی بدن به دام نمی‏افتند، می‏تواند سبب خس‌خس و تنگی نفس و علایم مشابه در افراد مبتلا به آسم یا افرادی که سیستم تنفسی حساسی دارند، شود.ازن که از ترکیب گازهای هیدروکربنه با دی‌اکسید نیتروژن در حضور نور خورشید ساخته می‏شود، یکی از آلاینده‏های هواست که ممکن است در سیستم تنفسی و مسیرهای هوایی تغییرات خطرناکی ایجاد کند و سبب کاهش ظرفیت ریه، سرفه، درد و خس‌خس سینه شود. ازن موجب افزایش آلرژی و آسم در کودکان می‏شود و حتی افراد سالم هم به تماس با این ماده حساس‏اند.استنشاق دی اکسید گوگرد که در اثر سوخت حاوی گوگرد ایجاد می‏شود، راه‏های هوایی را ملتهب می‏کند و در کودکان و افراد مبتلا به آسم ایجاد مشکل می‏کند.تماس با ترکیبات نیتروژن که در اثر سوخت بنزین ایجاد می‏شوند، موجب درد قفسه سینه، اشکال در تنفس و افزایش احتمال عفونت ریه می‏شود.

● قلب و عروق

آلودگی هوا بر سیستم عروقی و گردش خون تاثیر نامطلوبی دارد، به‌طوری که در انگلستان از هر ۵۰ حمله قلبی یکی با آلودگی هوا ارتباط دارد. طبق اعلام انجمن قلب آمریکا آلودگی هوا موجب غلیظ شدن خون و بالا رفتن احتمال تشکیل لخته، آسیب به سرخرگ‏ها، تصلب شرائین و ایجاد رسوب چربی در دیوراه رگ‏ها می‏شود. بررسی‏ها نشان داده است که تماس با ذراتی با قطر ۵/۲ میکرون که حاوی هیدروکربن و فلزات هستند تولید اندوتلین، پروتئینی که در تنظیم فشار خون نقش دارد را افزایش می‏دهد. این موضوع در افراد سالم مشکلی ایجاد نمی‏کند اما تحقیقات نشان داده است احتمال مرگ در اثر سکته قلبی در افراد مبتلا به تصلب شرایین که غلظت این پروتئین در خونشان بالای ۱۵۰میکروگرم در متر مکعب است، بیشتر است.

● شکم

آلودگی هوا می‌تواند سبب بروز دردهای شکمی شود. به گفته محققان کانادایی دردهای شکمی، از شایع‌ترین علل مراجعه به بخش اورژانس در بیمارستان‌ها است که می‌تواند با آلودگی هوا در ارتباط باشد. محققان با بررسی‌ بیش از ۱۲۰ هزار بیمار مبتلا به دردهای شکمی و بررسی اطلاعات مرکز ملی کنترل آلودگی هوا در کانادا برای تعیین سطح تماس با ازن، دی‏اکسید نیتروژن، دی‏اکسید گوگرد، مونوکسید کربن و ذرات معلق، مشاهده کردند تعداد مراجعه بیماران به دلیل بروز این قبیل دردها به بیمارستان در روزهایی که آلودگی هوا بیشتر است، افزایش می‌یابد.

● دهان و حلق و بینی

دهان، حلق و بینی مسیر اصلی عبور هوای آلوده است. بینی نقش مهمی در تصفیه آلودگی‏ها دارد. مواد آلاینده‏ای که در بینی تجمع پیدا می‏کند می‏تواند به بافت بینی، سینوس‏ها و مخاط تنفسی آسیب برساند. آسیب سلول‏ها در اثر تماس با مواد شیمیایی آلاینده سیستم ایمنی بدن را در حالت دفاعی قرار می‏دهد. این موضوع می‏تواند بدن را در برابر بیماری‏ها آسیب‏پذیر کند. به عنوان مثال، از راه‏ هوایی بینی را تحریک کرده و موجب التهاب مخاط و تولید خلط می‏شود. بینی ملتهب و دچار آبریزش نیز به مواد حساسیت‏زا مانند گرده گل‏ها حساس‏تر و در برابر ویروس‏ها و باکتری‏های عفونت‏‏زا آسیب‏پذیرتر است.

● باروری و جنین

مطالعات ژنتیکی انجام شده در زمینه تغییرات کروموزومی ناشی از تماس با آلاینده‌ها نشان داده است مواجه با آلودگی هوا با کاهش شدید درصد تحریک اسپرم، کاهش شدید درصد اسپرم‌های طبیعی از نظر شکل و همچنین ساختمان غیرطبیعی کروماتین اسپرم ارتباط مستقیم دارد. این عوامل موجب ناباروری در مردان می‌شود.تحقیقات نشان داده است که رشد طبیعی جنین به دلیل قرار گرفتن در معرض هوای آلوده کاهش می‎یابد. پژوهشگران افزایش اکسیدهای نیتروژن را از علل اصلی این مشکل می‏دانند. بررسی اطلاعات ۳۳۶ هزار نوزاد متولد شده در نیوجرسی به مدت ۴ سال و بررسی اطلاعات مربوط به آلودگی هوا در این مدت نشان داد که در فاصله ۹ کیلومتری منزل مادرانی که رشد جنین در آنها محدود بوده، سطح بالایی از آلودگی هوا وجود داشته است. این یافته‏ها نشان می‏دهد آلودگی ناشی از ترافیک وسایل نقلیه و یا زندگی در نزدیکی جاده‏های اصلی می‏تواند بر رشد جنین تاثیر نامطلوب بگذارد. تحقیقات قبلی نیز نشان داده بود که آلودگی هوا فعالیت سلولی جنین را کاهش می‏دهد و یا به اختلال در رسیدن مواد غذایی و اکسیژن به آن منجر می‎شود. همچنین مقدار بالای آلودگی هوا با افزایش آمار سقط جنین نیز ارتباط دارد.

آلودگی صوتی سبب افزایش فشار درونی مغز شه و افزایش استرس و فشار عصبی خواهد شد به طوری که با شنیدن یک صدای ناگهانی مدام شوک عصبی و فشار به قلب منجر می شود و متاسفانه در دراز مدت می تواند یکی از عوامل فشار خون باشد براحتی با مدیریت تخلیه فشارهای عصبی در جای مناسب و هیجان های عصبی با قرار گرفتن در موقعیت های مختلف دیگر افراد اقدام به گوش کردن موزیک با صدای بلند و یا بوق زدن های متوالی و ناخوشاید یا محکم بستن درب منازل و رفتارهایی مثل ایجاد تغییر در سیستم وسائل نقلیه برای ایجاد سروصدای ناهنجار برای جلب توجه نخواهند کرد.

اختلال خواب و به طبع آن کم خوابی سبب کاهش تمرکز و یادگیری و بازده جسمی و فکری از معضلات مهم دیگر این مورد است.
خلاصه :اثرات آلودگي صوتي بر انسان عبارتند از: عدم پاسخ‌دهي در زمان مناسب به صدا، افزايش قند و كلسترول خون، تغيير ضربان قلب، افزايش فشار خون، افزايش هورمون آدرنالين و كورتيزول، تنگ شدن مويرگ ها و عروق، گرفتگي عضلات، كند شدن حركات دودي شكل روده، ايجاد زخم معده، تحريكات پوستي، اثرات روحي رواني. كاهش وزن نوزادان در هنگام تولد ب علت تنگ شدن مويرگ ها و خون‌رساني ناكافي به جنين، كاهش قدرت يادگيري در كودكاني كه در مكان هاي پر سر و صدا زندگي مي‌كنند، افزايش سقط جنين، استرس، اضطراب، كم‌خوابي، و بارزترين آن كاهش قدرت شنوايي، اثرات ذكر شده حاصل تحقيقات چند ساله در كشورهاي مختلف بوده كه از روي مقايسه بين ساكنان مناطق كم سر و صدا با پر سر و صدا بوده است.

استاندارد آلودگي صوتي در ایران چه معنی دارد؟ (سلامت جسمی و روحی چه میزان اهمیت دارد)

تفاوت زندگي در محيط هاي كم سر و صدا با محيط هاي شلوغ
به حتم تفاوت بسیار زيادي در سلامت روح و روان، ميزان توانايي تامين معاش، سطح زندگي و سطح تحصيلات افرادي كه در مكان‌هاي آرام و كم سر و صدا زندگي مي‌كنند با ديگر افرادي كه در مكان‌هايي با آلودگي صوتي بالا زندگي مي‌كنند وجود دارد.
چنين طرح هايي را در ايران هم مي‌توان اجرا کرد مبني بر اينكه قوانيني براي كارخانجات توليدي وضع شود كه آنها ملزم به رعايت چنين استانداردهايي در زمينه توليد براي كاهش آلودگي صوتي محيطي شوند.

به دليل اينكه اثرات آلودگي ها بر روي انسان براي عموم شناخته شده نيست و اين اثرات بصورت تدريجي بر روي بدن تأثير مي‌گذارد به همين دليل اقدامي جدي در اين مورد صورت گرفته نشده است، اما اگر به منظور آگاهي مردم از اين نوع از آلودگي ها و اثرات آن، فعاليت هاي گسترده‌اي صورت گيرد، شناخت اثرات ملموس‌تر شده و مي‌توان در اين زمينه راهكارهاي اجرايي را ارائه کرد.


آلودگی روحی :

تزریق ناخواسته آلودگی به روح و روان خود | در صورتیکه زندگی بی هدف و بی توجه و بی انگیزه ای داشته باشیم و بر اساس شانس زندگی کنیم و اولویت های ضروری و مورد نیاز خود را به درستی تشخیص ندهیم و برای رسیدن به اهداف خود تلاش نکنیم در زندگی خود با مشکلات و نا آرامی های زیادی دست و پنجه نرم خواهیم کرد. اگر از هر چیزی که در دسترس ما است بدون توجه به فایده و اثر آن بر خود استفاده کنیم و یا نیازهای مهم خود را کنار گذاشته و آن چیزهایی که به صورت کاذب ضروری به نظرمان می آید مهم تر و اولویت زندگی مان قرار دهیم تنها در یک مسیری حرکت می کنیم که انتها نداشته و  امکان ایستادن ندارد چرا که نیازهای اصلی مان تامین نمی شود و حال بد و استرس و فشار عصبی با ایستادن و ادامه ندادن آن مسیر و رویه گریبان ما را می گیرد. و همین گونه هی میدویم و هی می دویم و .......

سوال : آیا ما در یک سی دی مثلا صدای گربه ذخیره می کنیم و یا چیزهایی که برایمان مفید و سبب رشد و ارتقای سواد و شخصیت ما هستند؟ ذهن ما و روح لطیف انسانی ما نیز نیازمند مراقبت و احتیاط در برابر آنچه دریافت می کنند می باشند ... (مدیریت فردی -> مدیریت فکری)

اهمیت پاکی و پرهیز از آلودگی های فکری و روحی در فرد و جامعه چیست؟

آسیبهای دیدن تصاویر و فیلم های ناهنجار و افراطی و چشم چرانی و آرایش برای دیگران سرانجام به چه کسی می رسد؟


آلودگی ذهنی-فکری(هرزه پردازی): تخیل و تجسم آنچه به آن دسترسی نداریم به صورت کنترل نشده و افراطی که یک بیماری و اختلال رفتاری و روانی است ولی قابل درمان است و پیشنهاد اکید می شود در صورتیکه مهار نشود آسیب شدید بر شخصیت و آینده فرد خواهد گذاشت بهترین مورد مشاوره با کارشناس می باشد ولی در صورت میزان کم آن با روش تنبیه و تشویق خود قابل رفع می باشد

فكر گناه، گناه نيست تا وقتي كه انسان خود را به گناه آلوده نكند، حتي اگر مقدمات آن را فراهم كرده باشد، گناهي در نامه او ثبت نمي‏شود اما فكر وانديشه گناه، پاكي و صفاي قلب را از بين مي برد . انسان را به ارتكاب آن وا مي دارد. حضرت علي(ع) فرمود: "من كثر فكره في المعاصي دعته إليها؛(1) كسي كه در مورد گناهان زياد فكر كند، گناهان او را به سوي خود مي كشند".
نيز فرمود: "خوض النّاس في شي‏ءٍ مقدّمة الكائن؛(2) فرو رفتن و تفكّر در مورد چيزي، سرآغاز وجود و پيدايش آن چيز است".
از اين رو حضرت مسيح به پيروان خود فرمود: "موسي بن عمران به شما دستور داد زنا نكنيد، اما من به شما سفارش مي كنم فكرزنا را هم نكنيد، زيرا كسي كه به زنا بيانديشد، مانند كسي است كه در اتاق زيبا و رنگ آميزي شده‏اي، آتش روشن كند. در اين صورت هر چند ممكن است خانه در آتش نسوزد، لكن دست كم دود آن را سياه و خراب مي كند".(3)
بنابراين از نظر رواني فكر گناه، وجود انسان را آلوده و مضطرب مي سازد.


نگاه ما چگونه باشد ؟ نگاه ما به دراختیار داشتن "ترین ها" ... یـــــــــــــا ...... آن چیزی که برایمان مناسب باشد و به دلمان بنشیند ؟

اگر در انتخاب های خود همیشه در پی "ترین" ها باشیم (بهترین - بزرگترین - زیباترین و .... ) همیشه نگاه ما به پیرامونمان به صورت یک حالت هیجانی و التهابی است و با دیدن یک مورد و مقایسه آن با آنچه در اختیار داریم آنرا برتر می دانیم که یا غصه داشتن آنرا می خوریم و یا تلاش مداومی می کنیم تا به آن برسیم و داشته های خود را رها کرده و زیر پا می گذاریم ............................. این یک اصول ساده زندگی فردی است که در صورت بی توجهی افراد در زندگی اجتماعی تاثیر می گذارد و جو عمومی را بر هم می زند ......... اگر فرد دیندار نباشد و قدری بیاندیشد از همین مسله ساده که همه اذعان می کنیم بر آن آگاه هستیم به این نتیجه می رسد که آرایش برای دیگران چگونه در انها ایجاد مشکل می کند وقتی در طلب دستیابی به آن مورد هستند و یا با همسران خود مقایسه می کنند پس رویه و تب آرایش و جذابیت بیشتر رایج می شود و یا همین گونه برای آقایان که چشم چرانی و ارتباط های کنترل نشده چگونه فضای امن و آرامش عمومی را به بدبینی و بی اعتمادی می برد تا برای جبران آسیبهای احتمالی مهریه های چند صد میلیونی طلب شود و ................... [ قانون عمومی زندگی و آفرینش عمل و اثر آن : از هر دستی بدهی از همان دست نتیجه اش را می گیری | آنچه را برای خود می پسندی برای دیگران بپسند ]

اگر آرامش و شادابی می خواهیم نیاز است تا در مسیر آن حرکت کنیم ...بیراهه ها ما را به نتیجه راه های مطلوب نمی رسانند.


چرا بسیاری از افراد به هرزه پردازی می پردازند؟

ذهن انسان ذهنی راحت طلب و عادت پذیر است بنابراین برای تحریک شدن و ارضاء نیاز همواره آسان ترین راه را انتخاب می کند .یکی از مهمترین دلایل آن و اصلی ترین آن عدم تامین نیاز افراد به صورت مناسب که به یک تخیل برای رفع درخواست درونی برای تامین نیاز سوق پیدا می کند و یا برای سرکوب این درخواست درونی باید اقدام به سرگرم کردن خود به وسیله عوامل و ابزارهای در دسترس نماید و اینگونه عمر و جوانی فرد نیز به باطل سپری می شود........هنگامی که فرد در تصورات خود با جنس مخالف رابطه جنسی برقرار می کند نیازمند پیش زمینه ای است که این پیش زمینه (هرزه پردازی) نشات گرفته از عواملی مختلفی است از جمله::

1: فیلم های پورنو : فیلم هایی که ...
برای تحریک شهوت فرد ساخته می شود و او را برای عمل جنسی هرچه مشتاق تر می سازند

2:داستان های جنسی : جالب است اغلب بسیاری از این داستان ها نیز توسط کسانی که مبتلا به هرزه پردازی مفرط هستند نوشته می شود و عموما این داستان ها بخاطر ذهن قوی نویسنده قابل باور هستند(در ظاهر)

3:خودارضایی : خودارضایی در مردان و زنان رابطه و همبستگی بسیاری با هرزه پردازی دارد... در واقع اگر فردی نتواند هرزه پردازی کند هرگز نیز نمی تواند دست به خودارضایی زند.
زیرا مهم ترین عامل در ارضای جنسی مغز و تصورات ذهنی فرد است نه جسم او.
بنابراین هر چه دفعات خودارضایی بالاتر رود ذهن آمادگی بیشتری به هرزه پردازی می یابد.

4: سرکوب و واپس رانی :(دسته اول) در برخی مواقع دیده میشود کسانی که دچار شکست عشقی یا جنسی شده اند بدلایلی اقدام به هرزه پردازی های افراطی می کنند و در مقابل به علت شکست و نفرت حاصله هرگز نمی تواند در عمل این تصورت را ارضا کرده بنابراین دچار یک توهم وسواسی شده و دائم در ذهن به هرزه پردازی می پردازند
دسته دوم افرادی هستند که بدلیل علاقه شدید به فردی(معشوق) از یک طرف و نبود فیزیکی آن معشوق از طرفی دیگر به هرزه پردازی روی می آورند.

اگر دست رو دست بگذاریم و با یاس و سرخوردگی خود را به سرگرمی های پیرامونمان معطوف کنیم مانند مردابی ساکن به وسیله آلودگی ها نابود می شویم و می گندیم(بلانصبت)

دست در دست هم باید داد تا آرامش جمعی را گسترش دهیم (ولی به خاطر وابستگی مردم به حکومت منتظر یک اهرم فشار و قانون محدودکننده حتی برای سلامت خود هستند)


ذهن, ذهن ابژکتیو, ذهن اشغال, رئیس مرکز بررسی‌های دکترینال امنیت بدون مرز, راسل کرو, رسیدن به ارگاسم, رفتار تحریک آمیز, روش و شیوه زندگی, زنا, زنا با تخیل, زنای تخیلی, زنای ذهنی, زیست‌شناسی و کروموزم, سبک زندگی, سخنرانی, سوبژکتیو, سکس fantasy, سکس تخیلی, سکس ذهنی, سکس فانتزی, سکسی, سکشوال فانتستیک, سینما, علت بالا سن رفتن ازدواج, عمل جنسی, فؤاد, فانتزی, فرآیند هیجان جنسی, فعالیت ذهنی, فعالیت مغزی, فلسفه ی سکس, فمنیسم, فوائد اشغال, قلب مریض, مناسبات جنسی ذهنی, مکتب اصالت ذهن, نگاه به نامحرم,چرا باید خود را پوشاند, چشم چرانی
----------بیشتر ------------
 مفهوم آلودگی صوتی و منابع مولد آن
*** بیشتر ***
ارسالی از   گروه جارچی   1396/12/05 | بازدید : 8037
آلودگی-هوا,آلودگی,آلودگی-صوتی,چشم-چرانی,نگاه-به-نامحرم,زنای-ذهنی,سکس-تخیلی,
در صورت تمایل انتقادات , پیشنهادات و نظرات خود را از « اینـــجا » ارسال فرمایید
مطالب مرتبط دیگر
◄ راه کاری های ساده و آسان ضد خجالت و کم رویی
◄ ممکن است شما نیز در حلقه بی انتهای مدرنیته گرفتار شده باشید
◄ حفظ سلامت دندان ها با تغيير سبك زندگي
◄ تست شخصیت آیا شما سواد دارید؟
◄ بدگمانی و سوءظن کابوس زندگی
◄ آیا شما هم درحال فرار از یک حس بد هستید؟
◄ آیا می توانیم نه بگوئیم؟
◄ موانع حل برخی از مشکلات ما آیا خود ما هستیم؟
◄ آیا ما مهارت گوش کردن را داریم؟
◄ ویژگی های افراد منفی ‌باف یا بدبین چیست؟
◄ دیوارهایی که به دیوار زندان تبدیل می کنیم فرهنگ آپارتمان نشینی
◄ آیا خطاهای شناختی خود را می شناسیم؟
◄ نکان و تکنیک های کلیدی و طلایی برای فرار از استرس
◄ همین الان دست از این کارها بکشید!
◄ وقتی مردها زنانه آرایش می کنند
◄ راهكارهاي مقابله با چشم چراني و خود ارضايي را بيان كنيد؟
◄ تست اعتیاد آیا به تلفن همراه وابستگی داریم؟ به چه میزان؟ عوارض آن؟
◄ آیا شما هم در حال فرار از یک حس بد و مبهم هستید؟
◄ ارتباط بین ترس وسواسی و افسردگی
◄ بيمارى وسواس و راه هاى درمان آن
◄ چگونگی دل کندن از یک رابطه عاطفی نافرجام
◄ تاثر انواع آلودگی ها در مشکلات و زندگی ما چیست؟
◄ تست شخصیت آیا ما و خانواده مان یادگیرنده هستیم؟
◄ چند راه کاربردی برای بدست آوردن آرامش
◄ همه چیز در مورد مقاومت ذهنی و عملکردی در برخی از افراد در برابر یک اصل و رویه صحیح در جامعه