»» پایگاه خبری و اطلاع رسانی جــارچی
ku

غسل کردن

حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد

سوال – آیا برای غسل کردن می توان لیف کشید یا باید حتما کیسه کشید؟ باور کنید من می ترسم.
پاسخ- کیسه کشیدن، لیف، شامپو و صابون زدن جزو غسل نیست حتی چربی بدن هم مانع غسل نیست. خوب است که انسان همیشه خودش را تمیز نگه دارد ولی این جزو غسل نیست. یعنی اگر قسمتی از بدن که نجس است را پاک کنید و بعد چند دقیقه زیر آب بروید، غسل تان صحیح است.
سوال – بعد از غسل متوجه شدم که انگشترم تنگ بوده و نمی دانم که آب به زیر انگشترم رسیده است یا خیر. تکلیف اعمال من چیست؟
پاسخ – قاعده ی تجاوز و فراغ خیلی از گره ها را باز می کند. اگر در نماز یک آیه را خواندید و به آیه بعدی رفتید و شک کردید، به شک خودتان اعتنا نکنید. در نماز و غسل هم همین طور است. قاعده ی تجاوز و فراغ پاسخ همه ی مسائل را می دهد.
سوال – نوزاد یک ساله ای دارم که گاهی اوقات رطوبت نجاستش به فرش و لباسم می خورد و بخاطر همین نماز را ترک کرده ام ولی خیلی دوست دارم که نماز بخوانم، راهنمایی بفرمایید.
پاسخ – بچه ای که لاابالی است یا زیاد ادرار می کند، مادر نباید نماز را ترک کند. روایت داریم که مادری که بچه ی لاابالی دارد یک بار لباسش را پاک کند و نماز بخواند و نمازهای بعدی را با همان لباس بخواند. ولی اگر ادرار بچه در حد طبیعی است و برای مادر عسر و حرج ندارد، مادر باید خودش را پاک کند. مادری که به عسر و حرج می رسد، کافی است که یک بار لباسش را تمیز کند و با همان لباس نمازهایش را بخواند. ترک نماز در حد کفر است.
سوال- می گویند: تا قبل از اینکه وقت نماز وارد بشود نمی توان به نیت نماز وضو گرفت، راهنمایی بفرمایید.
پاسخ – اگر دوازده ظهر است و شما ده صبح وضو می گیرید مشخص است که هنوز وقت نماز وارد نشده است ولی شما می توانید به قصد قربت الی الله وضو بگیرید. وضو در هر حال مستحب است و می توان با آن نماز خواند. پس وضوی خودمان را مقید به نماز نکنیم. این اشکال ندارد که انسان وضو بگیرد و نیت تمام نمازها را بکند. می توان شب اول ماه رمضان نیت تمام روزه های را بکنید. پس وضو را به نیت قربت الی الله بگیریم و آنرا مقید به نماز یا زمان خاصی نکنیم.
سوال – من مدام احساس می کنم که وضوی من باطل می شود که این حالت در هنگام گرفتن وضو شدیدتر می شود بطوری که از رفتن به مسجد و مکان های زیارتی بسیار دلسرد هستم، راهنمایی بفرمایید.
پاسخ – از امام سوال کردند که من احساس می کنم که نفخی دارم و بادی از من خارج می شود. افرادی که یقین صددرصد ندارند که بادی از آنها خارج می شود، نباید به آن اعتنا کنند. حدیث است که شیطان می دمد و احساس اینکه بادی از او خارج شده را درست می کند. اگر کسی یقین دارد که وضوئش باطل شده، اگر مبتلا به بیماری نفخ دائم است برای هر دونماز، یک بار وضو بگیرد کافی است. ولی اگر می تواند ده دقیقه وضو را کنترل کند برای هر نماز یک وضو جدا بگیرد. افرادی که تکرر ادرار دارند برای هر دو نماز اگر یک بار وضو بگیرند کافی است. اینها بیشتر توهم است و نباید به آن اعتنا کرد.
سوال- آیا برای غسل کردن واجب است که اول نیت سر وگردن بکنیم بعد بگوییم طرف راست و بعد طرف چپ؟
پاسخ – خیر، همین که شما زیر دوش می روید و توجه دارید که غسل می کنید و به نیت غسل سر و گردن را می شویید کافی است.
سوال – من در تلفظ صاد در کلمات مشکل دارم و نمی توانم آنرا درست تلفظ بکنم، راهنمایی بفرمایید.
پاسخ – شما اصلا اعتنا نکنید. تجوید در قرائت، سخت گیری نشده است. همین قدر کافی است که بین سین و صاد فرق گذاشته شود. حداقل قرائت کافی است و این نباید باعث بشود که انسان صلوات را ترک کند.

پیام سه
*** بیشتر ***
ارسالی از   گروه جارچی   1396/11/30 | بازدید : 2261
ابهامات-شرعی,استفتا,احکام,غسل,
در صورت تمایل انتقادات , پیشنهادات و نظرات خود را از « اینـــجا » ارسال فرمایید