»» پایگاه خبری و اطلاع رسانی جــارچی
ku

چرا انسان به بعثت پیامبران نیازمند است؟ + فيلم

خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا / سرویس صفحات فرهنگی:
یکی از سؤالات و شبهاتی که درباره بثت پیامبران وجود داشته این است که :"اساساً چه دلیلی برای فرستادن پیامبر وجود دارد؟" و "آیا انسان با وجود پیشرفت های فکری و فنی، همچنان به پیامبر نیازمند است؟".
گرچه وجود و تزاید مشکلات، ناهنجاری ها و جنگ ها در جوامع بشری، انسان منصف و بصیر را از پاسخ به این سؤالات مستغنی می کند، اما توضیح بیشتر خالی از لطف نیست.
«حجت الاسلام والمسلمین استاد محسن قرائتی» در برنامه امشب درس هایی از قرآن، به شکلی مفید و مختصر 10 دلیل برای نیاز بشر به بعثت انبیاء را بیان کرد:  چرا انسان به بعثت پیامبران نیازمند 
است؟ + فيلم

بسم الله الرحمن الرحيم

سؤال: چرا بشر به انبیاء نیاز دارد؟

دلیل اول: چون انسان خیلی چیز‌ها را نمی‌داند و به "معلم" نیاز دارد؛ و پیامبران معلم بشریت هستند «یزکّیهم و یعلّمهم». انسان جاهل است و فرد جاهل، معلم می‌خواهد.

دلیل دوم: چون انسان غافل است به "هشدار دهنده" نیاز دارد. مانند بچه بازیگوشی که او را برای خرید به بیرون می فرستیم و او به دنبال بازی می رود و کا خود را فراموش می کند. یا بچه‌ای که دستش باید در دست مادرش باشد وگرنه زیر ماشن یا موتور می‌افتد و جان خود را به خطر می‌اندازد.

دلیل سوم: چون انسان، مسئول است به "راهنمای مسئولیت" نیاز دارد. فرد مسئول باید تکلیف خود را بداند و بشناسد تا آن را انجام دهد. انسان مثل سنگ کف رودخانه نیست که هرگاه سیلی آمد آنها را می‌برد و وقتی رودخانه آرام شد آن سنگ هر جا که بود بماند. انسان بی برنامه نیست؛ بلکه تعهد دارد. پیامبر تکلیف و مسئولیت ما را روشن می کند.

دلیل چهارم: چون انسان قابل رشد است به "الگو" نیاز دارد. جامدات قابل رشد نیستند؛ اما انسان قابلیت رشد را دارد. کسی که این قابلیت را دارد به الگویی نیازمند است تا مثل آن رشد کند.

دلیل پنجم: چون انسان باید از آینده خود خبر داشته باشد به "آینده نگر راستگو" نیاز دارد. آدم می‌خواهد بفهمد که به کجا خواهد رفت. درس خواندیم؛ مدرک گرفتیم؛ استخدام شدیم؛ ازدواج کردیم؛ ماشین خریدیم؛ بچه دار شدیم؛ و ... آخرش چی؟ در پایان عمر ما چه خواهد شد؟ پاسخ این را انبیاء می دهند.

دلیل ششم: چون بشر می خواهد از عالم غیب مطلع شود به کسی نیازدارد که "از غیب خبر داشته باشد". به غیر از انبیاء کسی از جهان غیب  خبر ندارد.

دلیل هفتم: چون انسان فطرتاً به قانون عادلانه و جامع تمایل دارد به "قانونگذار عادل و جامع" نیاز دارد. به غیر از انبیاء کسی نمی‌تواند قانون عادلانه و جامع بیاورد زیرا بشر محدودیت دارد و آدم محدود نمی‌تواند بی نهایت و جامع فکر کند.

دلیل هشتم: چون انسان قانونی می‌خواهد که قانونگذار آن او را دوست داشته باشد. ما شک داریم آیا دکتری که ما را درمان می کند ما را دوست دارد یا خیر؟ باید کسی برای من قانون وضع می کند من را بشناسد و من را  دوست داشته باشد.

دلیل نهم: چون انسان رهبری می خواهد که تابع هوس‌های خود نباشد به "رهبر معصوم" نیاز دارد.

دلیل دهم: چون بشریت به افراد فداکاری نیاز دارد که برای اصلاح جهانیان از شهادت نترسند. لذا می بینیم که مکرراً در قرآن داریم که چه بسیار از انبیاء که در راه اصلاح بشر کشته شدند.
*** بیشتر ***
ارسالی از   گروه جارچی   1396/10/29 | بازدید : 1593
بعثت,نیاز-انسان,
در صورت تمایل انتقادات , پیشنهادات و نظرات خود را از « اینـــجا » ارسال فرمایید

تبلیغات
مطالب محبوب

● هفت روش برای ارتقای بهره وری در ادارات
● جایگزین برای تنبیه بدنی کودکان
● تمرین و روش هایی برای رسیدن بهتر به اهداف مان
● راه‌حل‌های پیشنهادی برای بعضی از مشکلات والدین با فرزندانشان
● داستان ها و حکایت های معنی دار ملا نصر الدین
● ارتباط بین ترس وسواسی و افسردگی
● چرا از پشت(مقعد) ارتباط زناشویی انجام نشود؟
● دعاها و نمازها و اعمال ماه رجب
● جوک دانشجویی
● رجعت چیست؟ آیا همان تناسخ نیست؟
● چگونه باید از نامزد و یا همسرتان گلایه کنید؟
● تست اعتیاد آیا به تلفن همراه وابستگی داریم؟ به چه میزان؟ عوارض آن؟
● چه دي وي دي رايتري بخريم؟
● موسيقي هاي محلي ايران
● قانون های جادویی برای موفقیت
● موارد افزایش ریسک ابتلا به سرطان پستان
● همه بلاهایی که سرخ‌کردنی‌ ها بر سرتان می آورند
● نقش ورزش در سلامت جسمی و فکری
● دعای حرز امام جواد(ع) برای حفاظت و دوری از شر و بلا
● همه چیز در مورد لا اکراه فی الدین ..... آیا در دین هیچ اجباری نیست؟