»» پایگاه خبری و اطلاع رسانی جــارچی
ku

نشانه هاي نماز مقبول

سوال: سلام، براي اینکه بدانیم نماز ما مقبول درگاه احدیت شده است چه کاري باید بکنیم؟ جايي ديدم نوشته بود خواندن  آیه الکرسی بعد از هر نماز باعث قبولي آن نماز مي‌شود آيا اين درست است؟ من بعضی مواقع در نماز حضور قلب ندارم فکرم سر نماز همه جا می‌رود آیا این نماز قبول است؟ براي ايجاد حضور قلب چكار كنم؟
سلام علیكم؛
خداوند در قرآن كریم به فلسفه نماز اشاره كرده و می‌فرماید: نماز بگزار، كه نماز آدمى را از فحشا و منكر باز مى‌‏دارد «1»
طبیعت نماز از آنجا كه انسان را به یاد نیرومندترین عامل بازدارنده یعنى اعتقاد به مبدء و معاد مى‌‏اندازد داراى اثر بازدارندگى از فحشاء و منكر است و این اثر به قدرى اهمیت دارد، كه در بعضى از روایات اسلامى به عنوان معیار سنجش نماز مقبول و غیر مقبول از آن یاد شده، چنان كه امام صادق علیه السلام مى‏‌فرماید:
كسى كه دوست دارد ببیند آیا نمازش مقبول درگاه الهى شده، یا نه؟ باید ببیند آیا این نماز او را از زشتى‏‌ها و منكرات باز داشته یا نه؟ به همان مقدار كه بازداشته نمازش قبول است!«2»
نهى از فحشاء و منكر سلسله مراتب و درجات زیادى دارد و هر نمازى به نسبت رعایت شرایط داراى بعضى از این درجات است.
قبولی نماز انسان بستگی به حضور قلب او در نماز دارد، همان گونه كه در روایتی از امام صادق ـ علیه السلام ـ است كه می‌فرمایند:
همانا از نماز انسان، نصفش، ثلثش، ربعش یا خمسش بالا برده می‌شود و آن مقداری از نماز كه توجّه قلبی داشته باشد بالا برده می‌شود«3»
و البته يكي از راه‌ها براي مقبول واقع شدن نماز در درگاه الهي، خواندن آيت الكرسي مي‌باشد، همان گونه كه از رسول خدا روايت شده است كه فرمودند:
علی جان! هرکس آیت الکرسی را بعد از هر نمازی بخواند،چه نماز مستجبی باشد و چه نماز واجب،نوشته می‌شود که نمازش مورد قبول قرار گرفت و آن شخص در امان خداست و پروردگار عالم او را محافظت مي‌كند«4»
حجت السلام قرائتي در كتاب آشنائي با نماز ص 58 چند راه كار جهت ايجاد حضور قلب در نماز معرفي مي‌كند كه عبارتند از:
یكى از راه‏‌هاى كسب حضور قلب، دانستن معناى نماز و در نظر آوردن ترجمه كلماتى است كه انسان در نماز مى‏‌گوید.
راه دیگر، انتخاب مكانى براى نماز است كه رفت و آمدها و سر و صداها، صحبت‌‏ها، عكس‏‌ها و تابلوها، او را به خود مشغول نسازد.
راه دیگر، انجام مستحباتى است كه پیش از نماز و هنگام نماز، رعایت آن‌ها به نمازگزار حالت توجّه بیشترى مى‌‏دهد و او را به یاد خدا و بندگى خویش مى‌‏اندازد.
وقتى به ملاقات یك شخصیّت برجسته مى‌‏روید، بهترین لباس را مى‌‏پوشید و مؤدّب در نزد او مى‏‌ایستید و یا مى‌‏نشینید و از هر كارى كه برخلاف ادب باشد، پرهیز مى‏‌كنید، به سخنان او كاملًا گوش مى‏‌دهید و به آنچه خودتان مى‌‏گوئید، كاملًا توجّه دارید و در سراسر لحظه دیدار، آن شخص در نظرتان است.
خدا برترین موجود است و هستى همه موجودات به او بستگى دارد. ما، بنده‌ه‏اى نیازمند و ناتوان، كه از نعمت‌‏هاى او برخورداریم، به شكرانه نعمتهایش به عبادت و نماز مى‏‌ایستیم. توجّه به این «جایگاه» كه ما در مقابل «اللَّه» داریم، دل را نرم مى‏‌كند، خضوع و خشوع و فروتنى مى‌‏آورد.
نماز، «ذكر خدا» است. هر چه بیشتر دلمان حاضر و قلبمان متوجّه عظمت خدا و نیاز خودمان باشد، نمازمان سازنده‌‏تر است.

منابع:
1: اتْلُ ما أُوحِیَ إِلَیْكَ مِنَ الْكِتابِ وَ أَقِمِ الصَّلاةَ إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهى‏ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَرِ وَ لَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ ما تَصْنَعُونَ «سوره عنكبوت آیه 45»
2: انْ أَحَبَّ أَنْ یَعْلَمَ أَقُبِلَتْ صَلوتُهُ أَمْ لَمْ‏تُقْبَلْ؟ فَلْیَنْظُرْ: هَلْ مَنَعَتْهُ صَلوتُهُ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَرِ؟ فَبِقَدْرِ ما مَنَعَتْهُ قُبِلَتْ مِنْهُ!«« مجمع البیان»، جلد 8، صفحه 285»
3: اَن العبدَ لیُرفعُ لهُ مِن صلاتهِ نصفُها او ثلُثها او ربعُها او خمسُها و ما یرفعُ لهُ الّا ما اقبلَ علیهِ بقلبهِ «بحارالانوار، ج 84، ص 238.»
4: دعوات راوندی ص 84 ح 215 عدةالداعی ص 293.

گردآوری جنبش نت
*** بیشتر ***
ارسالی از   گروه جارچی   1396/11/30 | بازدید : 1899
نماز,حدیث,قرآن,معنویت,
در صورت تمایل انتقادات , پیشنهادات و نظرات خود را از « اینـــجا » ارسال فرمایید